Přibývá rodičů, kteří když uzavírají pojistky nebo pravidelně spoří, nemyslí ani tak na sebe jako na své děti. Takoví se nemusejí omezovat jen na dětská bankovní konta, vkladní knížky či stavební spoření. V poslední době vstupují na trh i pojišťovny s nabídkou, která umožňuje děti nejen pojistit, ale peníze i investovat. Nejvíce dětských pojistek uzavírají rodiče na jihu Čech a na Moravě. Bankéři tvrdí, že tyto pojistky velmi dobře kopírují demografický vývoj země.

Nabídka se rozšiřuje
Jestliže chtějí rodiče svým ratolestem pouze spořit, mohou využít zvýhodněná bankovní konta či vkladní knížky určené pro nejmenší. Horním věkovým limitem je plnoletost. Samostatnou kapitolou jsou pojistky, které finančně chrání děti i v případě, kdy jeden z rodičů zemře. Pojišťovna pak vše doplatí sama. Podle mluvčího Poštovní spořitelny Martina Orsága vzrostl loni počet dětských bankovních účtů meziročně o 55 procent. Stejně je na tom i Česká spořitelna. "Zaznamenali jsme u dětských vkladních knížek a dětských kont růst přes 60 procent," tvrdí Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny.

Úroky jsou vyšší
Pozitivem bankovních účtů jsou především nulové poplatky za jejich vedení a nepatrně vyšší úroková sazba. Oproti účtům pro dospělé jsou ty dětské osvobozeny od řady poplatků a rodičům umožňují plnou kontrolu nad financemi jejich ratolestí.
Dětské účty jsou výhodné v případě, že rodič chce, aby se jeho dítě naučilo zacházet s penězi a bankovním účtem. Pakliže je ale cílem rodičů především spořit dítěti peníze, není podle odborníků dětské bankovní konto příliš dobrou volbou. Úrokové zvýhodnění je totiž příliš nízké. Za účelem spoření je podle odborníků výhodnější zvolit například stavební spoření se státní podporou.
Rodiče, kteří chtějí své ratolesti do budoucna finančně zabezpečit se ale nemusí obracet pouze na bankovní domy. Chtějí-li svým dětem spořit, mohou využít také pojišťovny. Lidé se mohou obrátit celkem na třináct pojišťoven. Jejich nabídka pro děti je velmi pestrá, je také z čeho vybírat. I tady zájem klientů stoupá.

Dětské kapitálové pojistky
Životní pojištění pro děti Sluníčko, které nabízí Česká pojišťovna, mělo kupříkladu na počátku letošního roku uzavřeno na 80 tisíc dětí, tedy o 100 procent více než ve stejnou dobu loňského roku.
"Rodiče si čím dál tím více uvědomují svoji odpovědnost zajistit dítě pro případ tragické události v rodině. Dalším důležitým důvodem pro uzavření životního pojištění pro děti je snaha uspořit dítěti částku, která mu usnadní vstup do dospělosti," uvádí Dita Hejduková, manažerka podpory životního pojištění České pojišťovny.
Podle České pojišťovny sjednávají rodiče či prarodiče pojištění nejčastěji pro děti mladší jednoho roku. Průměrný věk všech pojištěných dětí je pak dva roky a dva měsíce. A nejčastěji volenými pojistnými částkami, které potomkovi usnadní vstup do života, je 50 a 100 tisíc korun.

Regionální rozdíly
Zajímavé je i sledovat, v jakých regionech České republiky nejčastěji rodiče své děti pojišťují. "Z analýzy loňského roku vyplynulo, že nejvíce smluv bylo uzavřeno v krajích Jihomoravském, Zlínském a Vysočina. Ve vztahu k počtu narozených dětí byl nejúspěšnější Jihočeský kraj, kde má naše dětské pojištění Sluníčko 17 procent narozených dětí," říká Dita Hejduková.
Podle Marka Vícha z Kooperativy je největší zájem o dětské pojistky ve Středočeském kraji a potom v severních a východních Čechách. "Tento zájem kopíruje demografický vývoj v Česku," říká.

Co nabízí rodičům banky a pojišťovny