ČSSD chce, aby dlužné alimenty platil stát

Poslanci ČSSD znovu navrhli, aby alimenty za rodiče, kteří odmítají na své děti platit, vyplácel neúplným rodinám ze sociálně slabších vrstev stát.
Skupina sociálních demokratů v čele s Annou Čurdovou v těchto dnech předložila sněmovně návrh zákona o náhradním výživném. Chtějí, aby platil od července.

Klaus je proti

Podobnou normu prosadili zejména socialisté a komunisté již loni. Krátce po červnových volbách ji ale prezident vetoval. Podle Václava Klause by zákon podporoval nezodpovědnost rodičů.
Minulá dolní komora už o vetu nemohla znovu hlasovat, a proto poslanci nyní předložili novou verzi.
Rodičům dětí, jimž jejich bývalý partner či partnerka výživné neplatí, by měl podle návrhu zákona stát dávat 2625 až 3795 korun měsíčně, a to podle věku dítěte.
U dětí mladších patnácti let by mělo náhradní výživné činit tři čtvrtiny výživného stanoveného soudem, u starších by bylo v jeho plné výši.
Nárok na příspěvek by podle představ sociálních demoktarů neměli všichni - příspěvek je vázán na příjem maximálně do výše trojnásobku životního minima.
O peníze by mohli žádat v případě, že by nejméně dva měsíce po sobě nedostali soudem určené výživné.

Nové dávky

Kritici návrhu loni tvrdili, že jde vlastně o novou sociální dávku, která by znamenala nároky na státní rozpočet, a tím i na všechny daňové poplatníky. Návrh poslanců prý neřeší vymáhání náhradního výživného od neplatičů a jeho přijetí by údajně znamenalo rezignaci na uplatňování platných zákonů.
Oponenti také míní, že norma ve svém důsledku zbaví dlužníka povinnosti uhradit alimenty, protože státu se je zřejmě stejně nepodaří vymoci.
Někteří pravicoví poslanci tehdy také uvedli, že zákon příliš zasahuje do rodinných vztahů.
Autoři předlohy ale soudí, že situace některých rodin podobnou zákonnou úpravu vyžaduje. "K ohrožení řádného vývoje dítěte přispívá i chudoba neúplných rodin. Známá je neochota zaměstnavatelů najít pro osamělé matky odpovídající pracovní zařazení. S mimořádnými problémy je tak zajišťováno zabezpečení alespoň základních potřeb dětí - bydlení, stravy a ošacení," uvedli v důvodové zprávě ke své předloze.
Státní rozpočet by musel podle odhadu poslanců ČSSD vydat kvůli zákonu ročně navíc asi půl miliardy korun.