Tajné plantáže kávy ohrožují chráněné slony a tygry

Indonéský národní park Bukit Barisan Selatan je domovem stovek druhů chráněných zvířat, mezi něž patří například nosorožec, slon nebo také ohrožený tygr sumaterský. Podle studie americké organizace World Wildlife Fund (WWF) zveřejněné v úterý ale téměř 30 procent jejich životního prostoru zabírají ilegální zemědělci, a to hlavně svými kávovníkovými plantážemi.
Indonésie je hned za Vietnamem největším světovým vývozcem kávy robusta, která se po zpracování prodává jako instantní nebo balená v supermarketech.
Studie WWF uvádí, že minimálně polovina produkce této kávy pochází z provincie Lampung, jež je součástí národního parku o celkové rozloze větší než tři a půl tisíce kilometrů čtverečních. Právě v této provincii se podle kanadských internetových stránek CBC za posledních 20 let rozrostlo nezákonné kávovníkové plantážnictví o celých 28 procent.
Nelegálně pěstovaná káva se vyváží do více než 52 zemí světa. Podle agentury Reuters ale většina odkupujících společností, mezi nimiž jsou také mezinárodní kávové giganty z USA, Evropy a Asie, pravděpodobně o původu kávových bobů nic netuší.
"Žádný ze spotřebitelů si nechce dát svoji ranní kávu na úkor ohrožených tygrů," prohlašuje Carter Roberts, prezident WWF. "Náš výzkum ilustruje snahu zabezpečit, aby globální obchod respektoval životní prostřední," dodává.