Klaus: Z EU prospěch nemáme

/Od naší zpravodajky/
Evropská ekonomika roste nejpomalejším tempem ze všech významných ekonomických center světa, řekl český prezident Václav Klaus během své včerejší pracovní návštěvy Slovenska. I když se tempo růstu evropské ekonomiky viditelně snižuje, Václav Klaus naopak ocenil růst slovenského hospodářství.
"Rychlý ekonomický růst Slovenska je mimo jakékoliv diskuse," řekl Klaus na setkání se slovenskými podnikateli a ekonomy v rámci prestižního klubu slovenských Hospodárských novin.
"Všímám si především slovenského rozpočtu. Chtěl bych oproti českému vyzdvihnout nejen deficit, ale především míru přerozdělování, která je na Slovensku zřetelně nižší. Víme, že vyšší přerozdělování je pro ekonomiku zhoubnější," prohlásil Klaus.
Přesto podle něho česká ekonomika prožívá relativně úspěšnou fázi. "Dlouho nemáme vládu a ani to není znát," řekl a dodal, že to je díky systémovým změnám.

Politika v. energie

Na otázku slovenských ekonomů, jak vnímá evropské tlaky na omezení výroby energie v jaderných elektrárnách, český prezident odpověděl, že to z ekologického i elementárního hlediska lidských obav chápe, přesto jde podle něho o zjevný rozpor mezi politikou a energetickou potřebou.
Dokladoval to na třech zprávách, které slyšel v jedné minutě: zelení mají za střednědobý cíl snižování výroby jaderné energie, odmítnutí hlubinné těžby uhlí a oznámení, že do Česka přestala proudit ruská ropa. "Zakrývání očí a strkání hlavy do písku je naprosto nepřijatelné. Někteří lidé nejsou zodpovědní. Proč nám raději neřeknou, že nechtějí jezdit autem," řekl Klaus.
Václav Klaus také odmítl tzv. lisabonský proces, politiku EU, která má podpořit rozvoj znalostní ekonomiky. Přirovnal ho k Brežněvovým tezím o zásadní změně systému plánování. "Je to zájem o veřejné peníze. Čím jsou dál od daňového poplatníka, tím se jimi víc plýtvá. Znalostní ekonomika je lobbistickým termínem," řekl Klaus.

Šokovaní experti

Václav Klaus také řekl, že členství Česka a Slovenska v Evropské unii nemělo žádný měřitelný vliv na hospodářský růst. Svým odmítnutím evropské integrace dost šokoval přítomné experty. Nad prohlášením, že evropská integrace neexistuje, někteří nevěřícně kroutili hlavou. "Integrace není. Existuje jen konkrétní model řízení evropského prostoru. Je to hrůzná, děsivá věc, která v Evropě vznikla," řekl český prezident.
"To tedy už přehnal. Tak jednoduché a jednoznačné to není," reagovali někteří. Mnozí souhlasili s názorem Václava Klause, že je nutné obhajovat národní zájem. Slovům "Pokud si v Evropě všechno zakážeme a přiškrtíme, pak nemůžeme s ostatními zeměmi světa koexistovat," někteří i zatleskali.
Václav Klaus se setkal také se svým protějškem Ivanem Gašparovičem. Během hodnocení mezinárodní situace vyjádřili obavy o budoucnost Kosova. Gašparovič oplatí Klausovi návštěvu na jaře.
Český prezident včera také povečeřel se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Související