Banky už nabízejí platební karty i žákům základních škol

Spatřit dítě se školní taškou na zádech, jak si z bankomatu vybírá peníze, už dnes není žádná rarita. Banky se ve svém boji o klienty totiž už zaměřují i na nejmenší školáky.
Platební karty pro děti od deseti let nabízí například Česká spořitelna, Volksbank či Poštovní spořitelna. V ČSOB mohou kartu získat dokonce sedmiletí prvňáčci. Banky vydávají kartu ovšem pouze dětem, které u nich mají zřízeno konto.

S dětskými kartami začala Česká spořitelna

Průkopníkem vydávání dětských platebních karet byla Česká spořitelna, která tuto službu nabídla už v první polovině 90. let. Od srpna 2005 vydává dětskou kartu ČSOB a od února loňského roku Volksbank.
Založit svému dítěti účet v bance a zažádat o dětskou platební kartu musí vždy zákonný zástupce. Pouze on má k účtu dispoziční právo a může měnit parametry konta.
Podle Kristýny Havligerové z oddělení firemní komunikace České spořitelny je o dětské karty stále větší zájem. "Počet karet pro děti do 15 let vydaných ČS byl ke konci minulého roku 10 566," říká.
Značný zájem o platební karty mají podle Tomáše Kopeckého z oddělení externí komunikace ČSOB i klienti jeho banky. "Ve valné většině případů, kdy rodiče zakládají svým dětem bankovní účet, k němu žádají i platební kartu," říká. Na konci minulého roku mělo u ČSOB platební kartu více než čtyři a půl tisíce dětí.

Děti mají zvýhodněné výběry z bankomatu

Pozitivně hodnotí zájem o dětské platební karty i Lucie Vilímová z tiskového oddělení Volksbank. "Vzhledem k omezení dolní věkové hranice pro vydání těchto platebních karet je zájem z našeho pohledu velmi dobrý. Dětskou platební kartu vydáváme zhruba ke každému druhému nově otevřenému dětskému kontu, přičemž je vydávána prakticky každému klientovi, který splňuje danou věkovou hranici 10 - 15 let," říká.
Pro většinu dětských platebních karet platí, že je lze používat pouze pro výběr hotovosti z bankomatů. U Poštovní spořitelny může sice dítě od 10 let zadávat příkazy k úhradě, k jejich autorizaci ale potřebuje podpis zákonného zástupce.
Dětští klienti jsou při výběru z bankomatu často poplatkově zvýhodněni. Česká spořitelna jim kupříkladu nabízí každý měsíc dva bezplatné výběry ze svých bankomatů. ČSOB umožňuje svým dětským klientům bezplatný výběr čtyřikrát do měsíce a u Poštovní spořitelny si vaše ratolest bude moci bezplatně vybrat kapesné dokonce pětkrát měsíčně.
Samozřejmostí u dětských platebních karet je možnost nastavení velmi nízkého limitu.
ČSOB kupříkladu nabízí, že měsíční limit nastaví individuálně v rozpětí 500 až 6000 korun. U České spořitelny je standardní limit výběru hotovosti stanoven na 600 korun týdně.

Související