Slovensko: emoce vyprchaly, Klaus je úspěšný politik

/Od naší zpravodajky/
Určitým symbolem někdejšího bouřlivého vývoje česko-slovenských vztahů je současný prezident Václav Klaus, který dnes přijíždí do Bratislavy na pracovní návštěvu.
Minulost je však zapomenutá a vzájemné vztahy mají mnoho přívlastků: nadstandardní, výjimečné, nejlepší...
Politici na obou stranách řeky Moravy se často na blízkost Čechů a Slováků spoléhají a v rozhodujících chvílích, například před volbami, tu hledají hlavního spojence.
Ne vždy byly vzájemné vazby takové. Pro mnohé Slováky byl Klaus řadu let českým politikem, který dal postavit hranice a navíc je chce ošidit. Tuto představu českého povýšenectví a vypočítavosti kdysi velmi výrazně živil bývalý premiér Vladimír Mečiar. A hlavou pokyvoval i ten, kdo často sedával po jeho boku: současný prezident Ivan Gašparovič.
Mečiar barvitě líčil, jak jeho kabinet všechny podrazy české garnitury úspěšně odráží. Vysvětloval druhou vlnu kuponové privatizace jako bezbřehou loupež a prosadil její změnu na státní dluhopisy. Slovákům, kteří do ní vstoupili, bylo následně vyplaceno od 11 do 13,5 tisíce korun. Jako správný chameleon měnil barvu podle potřeby.
Jednou byl Klaus tím, který rozdělil přes Mečiarovy protesty Československo, podruhé byl jen loutkou v rukách "otce slovenské státnosti", tedy Mečiara. Pravdou je, že Klaus byl pro tohoto slovenského kontroverzního politika po celá léta určitou autoritou.
Emoce ale vyprchaly a většina Slováků dnes bere Václava Klause jako úspěšného politika a erudovaného ekonoma blízkého státu. Tři roky připomíná poslední Klausovu návštěvu Košic památná dlaždice, kterou tu nechali vsadit u Dómu sv. Alžběty. Klaus si mnohé Slováky získal vztahem ke Slovensku a dobrou znalostí různých koutů jejich země. Bývalý prezident Rudolf Schuster dokonce tvrdil, že Klaus zná Slovensko lépe než on. Je tu i hrstka lidí, která mu stále nemůže přijít na jméno a někteří Slováci na otázku, kdo je Václav Klaus, nedokáží odpovědět.