Důvody poklesu jsou teplé počasí, prodej manažerských akcií i nižší odhad zisku
Akcie energetik klesají i jinde
V polovině prosince si akcie ČEZ sáhly až na historický rekord 1010 korun. Během tří týdnů ale prudce propadly, když ztratily zhruba sedminu své hodnoty. Jejich kurz včera na pražské burze klesl o více než tři procenta na 872 korun.
Důvodů pro tak razantní pokles je podle analytiků víc než dost. Kvůli mimořádně teplé zimě klesá poptávka po energii. Na trhu se znovu vynořily spekulace, že stát prodá sedm procent svých akcií, nejspíš přímo firmě.
Akcie dolů poslal i fakt, že vrcholový management firmy včetně jejího šéfa Martina Romana minulý týden prodal přes 346 tisíc akcií z motivačního opčního programu.
Prodávat začali minulou středu na ceně 974 korun za akcii. Manažerská pětka přitom nakoupila celkem 600 tisíc akcií společnosti. Právě oznámení o tomto kroku z 2. ledna odstartovalo zatím nepřetržitý pokles.

Nižší zisky v energetice
Investoři, kteří nalili peníze do energetických společností, podle agentury Reuters doplácejí na rozmarnou zimu.
"Mimořádně teplé počasí snižuje cenu ropy i dalších energií, včetně elektřiny. Na tento vývoj logicky doplácí i ČEZ," komentuje Jan Langmajer ze společnosti Atlantik FT.
Analytici upozorňují, že akcie ČEZ nadále padají pod vlivem předchozích zpráv, že společnost nedosáhne předpokládaných tržeb, a tedy i zisku. Stejně jsou na tom i další energetické, ale i ropné společnosti. Například kurz polské společnosti PKN Orlen, jemuž patří zdejší Unipetrol, včera klesl o 1,9 procenta.
Investorů prodávajících akcie ČEZ na pražské burze podle burzovních makléřů přibylo poté, kdy nizozemská finanční skupina ING změnila své doporučení investorům z původního "kupovat" na "držet". Takzvanou cílovou cenu, určovanou zpravidla na dvanáct měsíců dopředu, snížila z 1025 na 1007 korun. Ale existují i optimističtější předpovědi. Renomovaná investiční banka Merrill Lynch vidí kurz ČEZ koncem letošního roku kolem 1200 korun.
Společnost by měla těžit hlavně z toho, že v tuzemsku nadále porostou ceny elektřiny, které se zvolna blíží západoevropskému průměru. Kromě toho v zemích, kde firma působí, nadále poroste spotřeba elektřiny. Nejenom v Česku, ale také na Slovensku, v Polsku a Bulharsku.

Investoři jsou rozladěni
Propadající se akcie ČEZ od počátku roku stahují dolů celou pražskou burzu. Její hlavní index PX včera klesl o půldruhého procenta na 1565,3 bodu. Je tak nejníže od konce loňského listopadu.
Pražskou burzu cenných papírů včera "potopila" také Erste Bank s více než dvouprocentním poklesem kurzu. To samé platí i o akciích tabákové společnosti Philip Morris.
Vývoj na pražské burze se ale nikterak neliší od okolních trhů. Dalších přibližně půldruhého procenta včera ztratily burzy cenných papírů v Budapešti a Varšavě. Souhrnný index NTX, odrážející, jak se vyvíjí 30 významných středoevropských akcií, včera spadl dokonce o 2,5 procenta.

070111_13.gif