Nejméně tři společnosti přitom slibují vyšší výplatu. Citelně ji sníží jediná - tabáková firma Philip Morris, jejíž hospodaření se nadále zhoršuje.
Štědřejší dividendy než v roce 2006 lze podle expertů oslovených HN čekat především od elektrárenské společnosti ČEZ, jedničky pražské burzy podle tržní kapitalizace i objemu obchodování.
Firma ovládaná státem by letos mohla vyplácet až dvacetikorunovou dividendu proti 15 korunám v loňském roce. Tehdy bylo mezi akcionáře celkem rozděleno skoro devět miliard korun, z toho zhruba dvě miliardy stát použil na nápravu části povodňových škod. "Na letošní dividendy společnost vyčlení 40 až 50 procent čistého zisku," uvádí Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ.
Čistý zisk společnosti by se letos měl podle předpovědí analytiků pohybovat mezi 34 - 36 miliardami korun. Za loňský leden - září činil 22 miliard. "ČEZ zatím není typický dividendový titul. Ale dovedu si představit, že se jím za pár let stane. Předpokládáme, že v roce 2008 či o rok později by mohl na akcii vyplácet 40 - 45 korun," uvádí Tibor Bokor z firmy Wood & Co.

Banky skrblit nebudou
Na letos vyplácené dividendy by si neměli stěžovat akcionáři bank. Jejich hospodaření by se mělo díky rostoucím úrokovým sazbám dále zlepšovat.
"Budeme-li plnit vytčené ekonomické cíle, pak lze počítat s meziročním růstem dividend nejméně o 10 procent," sdělila z Vídně mluvčí Erste Bank Hana Cygonková. Většina expertů předpokládá, že banka za uplynulý rok vyplatí dividendu v hodnotě kolem 0,60 eura (asi 17 korun).
Akcionáře by neměla zklamat ani Komerční banka. Loni vyplatila rekordní dividendu 250 korun (dvaapůlnásobně více než v předchozím roce).
Hrubá dividenda by se letos mohla podle Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities pohybovat v rozmezí 150 - 200 korun. Odhady dalších analytiků jsou ale skromnější. Například Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT ji vidí kolem 115 korun a podobně i Jan Procházka z Cyrrusu. "Předpokládáme, že letos vyčleníme na dividendy 40 až 50 procent čistého zisku, tedy stejně jako v loňském roce," říká Romana Ondrušková, tisková mluvčí Komerční banky.
Na vysoké dividendy bude také letos lákat investory operátor Telefónica O2. Ten loni mezi akcionáře rozdělil nejvíce peněz - 14,5 miliardy korun. Na účtu španělského vlastníka tehdy skončilo zhruba 10 miliard korun. Na akcii připadlo 45 korun a letos by to mohlo být přibližně stejně.
"Počítáme s tím, že společnost 02 CR bude vyplácet slušné dividendy i v následujících pěti letech. Je finančně zdravá - málo zadlužená a vysoce zisková," uvádí Vaníček.
Na vyšší dividendu se mohou těšit také akcionáři Zentivy. Trhy léčiv ve střední a východní Evropě, které jsou pro ni klíčové, rostou mnohem rychleji než západoevropské. "Firma hodlá dividendy dále zvyšovat a vyčleňovat na ně 15 až 20 procent zisku," říká Procházka.

Nováčci burzy bez výplaty
S žádnými dividendami ani letos nemohou počítat investoři držící akcie americké společnosti CME, které se nedaří snižovat zadlužení.
Lonští debutanti pražské burzy dividendy nevyplatí. "Developerská společnost ECM potřebuje ke svému růstu každou korunu," zdůvodňuje Bokor. Textilní firma Pegas Nonwovens podle něj zase musí splácet vysoké dluhy, investovat do modernizace technologií i do další expanze na Východě.


Dividendy vyplácené společnostmi, s jejichž akciemi se obchoduje na hlavním trhu pražské burzy