Na Slovensku opět řeší, zda je svědomí víc než zákon

/Od naší zpravodajky/

Některé mladé páry na Slovensku, které chtějí uzavřít civilní sňatek, mají smůlu. Například v Trenčíně je radní, zvolení za křesťanskodemokratické hnutí, odmítají oddat s tím, že to odporuje jejich víře a oni si tak uplatňují právo na výhradu svědomí. Odvolávají se na rozpor mezi civilním a církevním právem.
Situace se vyhrotila do té míry, že se rozhodnutím městských zastupitelů bude zabývat v únoru Konference biskupů Slovenska.
"Byli jsme chováním městských poslanců zaskočeni. To není otázka jen kanonického práva," řekl HN mluvčí Konference biskupů Jozef Kováčik. Dodal, že chápe kroky poslanců, kteří mají zřejmě morální problém potvrdit manželství, které je z hlediska katolické církve neplatné, ale je si třeba uvědomit i další souvislosti.
Třeba to, že se jen na úřadech berou nepokřtění lidé, proto nejvyšší církevní hodnostáři nevidí důvod, proč by jim mělo být toto zákonem dané právo někým upíráno. Zásadovost v uplatňování výhrady svědomí ale církev vítá.

Tvrdé kroky KDH

Na uzákonění uplatňování výhrady svědomí padla Dzurindova vláda.
Křesťanští demokraté se mnohokrát pokoušeli prosadit dodatek k základní smlouvě s Vatikánem, která byla podepsána v roce 2000. "S některými pasážemi máme problém. Navíc církev a Svatý stolec by byly vtaženy do světských problémů," prohlásil tehdejší premiér Mikuláš Dzurinda a dodal, že zájem o schválení dodatku má, ale musí být přijatelný pro všechny občany. Po tvrdých sporech KDH na protest vládní koalici opustilo a byly vyhlášeny předčasné volby.
O výhradě svědomí se na Slovensku diskutuje několik let. Toto právo se týká výchovy a vzdělávání, zdravotnických výkonů, včetně prosazení zákazu interrupce, či poskytování právních služeb.

Tichá dohoda

"Bylo by to velmi špatné, kdyby byli katoličtí poslanci vázáni kanonickým právem a vyzdvihovali by ho nad zákony republiky," reagovala na spory odbornice na ústavní právo Katarína Zavacká.
Přesto, že politici se o výhradu svědomí hádají, mnozí ji v praxi uplatňují. Například z prešovské nemocnice byl propuštěn mladý lékař. Tvrdil, že musel odejít proto, že odmítl pacientce podat lék, který vyvolá samovolný potrat. Údajně se s primářem při nástupu do zaměstnání dohodl, že právě pro výhradu svědomí nebude vykonávat interrupce.
Vedení nemocnice jeho výroky zpochybnilo. Obhajoby lékaře se ujal bývalý šéf křesťanských demokratů Ján Čarnogurský. "Je to vážná věc.Tento případ by měl stát vzít na vědomí a smlouvu o výhradě svědomí s Vatikánem uzavřít," prohlásil.
V současné době má šéf sněmovny na stole petici s více než 120 tisíci podpisů občanů, kteří požadují urychlené přijetí této smlouvy.
Velkou šanci na úspěch zřejmě nemají. Signalizuje to i nedávné setkání premiéra Roberta Fica s nejvyššími představiteli katolické církve. Údajně se dohodli na "klidu zbraní". Církev nebude živit spory právě o výhradu svědomí a nejsilnější vládní strana Směr neotevře téma registrovaného partnerství.