Americké akcie rostou, index Dow Jones vytvořil další rekord

Americké akcie ve středu rostly a nejsledovanější index Dow Jones Industrial Average vystoupil ve večerních hodinách na nové maximum 12 518 bodů. Za jeden den tak posílil téměř o procento.
K tomuto růstu nejvíce přispěly automobilky v čele s Fordem, jehož akcie posílily o 1,2 procenta na částku 7,58 dolaru za kus díky zprávě, že se vedení společnosti sešlo se zástupci japonské Toyoty.
Investoři doufali, že by mezi oběma výrobci mohla vzniknout aliance.
Akcie stavebních firem, jako jsou například Toll Brothers, pozitivně ovlivnila zpráva, že prodej nových domů ve Spojených státech se v listopadu zvýšil ve srovnání s předchozím měsícem o 3,4 procenta na ročně přepočtených 1,047 miliónu.
Výsledek byl lepší, než odborníci očekávali, a naznačil, že americký trh s bydlením se začíná stabilizovat.
Růst amerického akciového trhu v současné době rovněž vyvolávají investoři, kteří se snaží vkládat své peníze do akcií ještě před koncem letošního roku. Nechtějí totiž zmeškat již tradiční růstové období.
Posledních pět dní roku a první dva dny nového roku tradičně patří mezi období s největšími objemy obchodů a v této době také akciový trh většinou výrazně posiluje.
"Převažuje optimistické přesvědčení, že bude dobrý leden," uvedl pro agenturu Reuters šéf poradenské společnosti Hardesty Capital Management Jim Hardesty.
Během včerejšího odpoledne se index Dow Jones obchodoval bez dalších rekordů. Kolem 17. hodiny mírně klesal o 0,1 procenta na hodnotu 12 495 bodů. Další klíčový index, širší Standard & Po-or's, oslaboval o 0,18 procenta na 1424,26 bodu. Index technologického trhu Nasdaq zaznamenal pokles o 0,25 procenta na hodnotu 2425,22 bodu.

Související