Jste-li manažer, můžete jednoho dne čelit nepříjemnému úkolu řešit situaci zaměstnance, který má problémy s alkoholem nebo jinou závislostí. Experti na léčení alkoholismu doporučují posuzovat tyto otázky jako problém pracovní výkonnosti a kázně.
"Manažeři nemohou tento problém otevřeně identifikovat, i když jsou si jím jisti, protože by to znamenalo určit diagnózu, a k tomu nemají kvalifikaci," říká personalista Bill Arnold.

Závislost může být nemoc

Posuzovat závislost zaměstnance jako záležitosti pracovní výkonnosti umožňuje vyhnout se právním problémům, které by vznikly, kdyby zaměstnavatel označil svého zaměstnance otevřeně jako alkoholika, soudí Eric Goplerud, odborník na alkoholismus. Pokud se zaměstnanec léčí a terapie přináší výsledky, je v USA pokládán za nemocného, který je chráněn zvláštním federálním zákonem, takže nemůže být propuštěn.

Většina zaměstnavatelů využívá při řešení nedostatečné pracovní výkonnosti zaměstnanců, způsobené alkoholismem, takzvaného progresívního přístupu. Začínají varováním a poukazem na další možné důsledky a případně i propuštěním, pokud se pracovník nezlepší. Manažeři by měli od začátku dokumentovat problémy s pracovními výkony a v osobním setkání je se zaměstnancem prodiskutovat, radí dr. Goplerud.

V této diskusi by měli manažeři nabídnout zaměstnanci náměty, jak by mohl řešit své osobní problémy, které mohou být příčinou jeho nízké pracovní výkonnosti. V mnoha podnicích manažeři takovým pracovníkům doporučují obrátit se o radu v rámci takzvaného Programu na pomoc zaměstnancům (EAP). V této instituci pracují specialisté, kteří mohou zjistit diagnózu a navrhnout terapii.

Odborník na léčení závislostí Scott Basinger, děkan lékařské fakulty Baylor College, připomíná případ docenta, který byl poslán na vyšetření, a při diagnostikování potíží přiznal, že má problémy s pitím. Souhlasil s tím, že se podrobí terapii. Tři roky po vyléčení nyní docent zaujímá na fakultě významnou pozici.

Z pacienta terapeutem

Jedním z odborníků na léčení alkoholismu je A. J. Johnson, který byl kdysi manažerem v hotelové síti. Denně pil alkohol a začínal trpět výpadky paměti. Rozhodl se proto pro léčení na Kolmac Clinic v Marylandu a po skončení terapie pracoval v hotelové síti ještě jedenáct let. Pak se však rozhodl pro novou kariéru - stal se terapeutem a manažerem na klinice, na níž se sám kdysi léčil.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru