Exim získal podíl v aeroliniích

Cestovní kancelář je s 22 procenty největším akcionářem polské Prima Charter
Ta zatím bude létat jen z Varšavy

Cestovní kancelář Exim Tours vůbec poprvé vstoupila do oblasti aerolinií. Koupila podíl v polské letecké společnosti Prima Charter - bývalé Fischer Air Polska, která patřila do skupiny kolem českého podnikatele Karla Komárka. Dvě letadla Boeing 757 ale zatím budou létat na charterových linkách z Varšavy pro klienty její polské dceřiné společnosti ET Polska.
"Prostřednictvím ET Polska vlastníme v aeroliniích téměř 22 procent. Počítáme s tím, že se náš podíl v budoucnu zvýší," říká Hana Labudová, mluvčí cestovní kanceláře. Kupní cenu akciového podílu firma nezveřejnila.
Labudová ovšem nevyloučila , že by letadla Prima Charteru nemohla v budoucnu přepravovat i české klienty. "Pro letní sezónu jsou již smlouvy o přepravě uzavřeny. Klienti české Exim Tours budou i příští rok létat do zahraničí převážně s ČSA a Travel Servicem. Poté se však uvidí," říká.
I když skupina Exim Tours není majoritním vlastníkem letecké společnosti, více jak pětinový podíl jí nyní stačí k tomu, aby byla nejsilnějším akcionářem.
Skupina Exim Tours je řízena z Prahy. V Evropě má zastoupení na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a v Rumunsku. Celkem má obrat kolem šesti miliard korun. Polský Exim Tours je v počtu přepravených klientů v Polsku třetí nejsilnější cestovní kanceláří.
V Česku je pak Exim Tours co do počtu klientů, kteří létají na dovolenou, nejsilnější cestovní kanceláří. Tento rok s ní mělo podle prvních odhadů odletět do zahraničí více než 230 tisíc Čechů. "Jejich počet se meziročně zvýšil o necelých patnáct procent," řekl před pár týdny Jan Koláčný, obchodní ředitel firmy, jejíž hrubý zisk se v tuzemsku pohyboval kolem 114 miliónů korun.
Společnost Fischer Air Polska, nyní Prima Charter, založila skupina kolem Komárka na jaře roku 2005. Ta je mimo jiné i majitelem české CK Fischer. Komárek pak Fischer Air Polska prodal letos v lednu polské společnosti Podroze TV.
Ta mimo jiné provozuje televizní kanál zaměřený na turistiku a dvě cestovní kanceláře: Open Travel Group a PES Travel.
Tržní podíl Fischer Air Polska na charterovém polském trhu tvořil v uplynulém roce přibližně čtvrtinu.
Majetková účast cestovní kanceláře v letecké společnosti je v Česku poměrně neobvyklá. V minulosti měla vlastní letadla právě CK Fischer. Čedok je pak majetkově propojen s Travel servicem prostřednictvím společného vlastníka - Unimexu podnikatele Jiřího Šimáně.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru