52vik25.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Nevzpomenu. Přestože si řadu svých dětských zážitků i příběhů pamatuju dobře, první knížku ne. Asi to ani není možné. Přečetl jsem spoustu pohádek, a už tam někde začalo mé psaní: z touhy příběhy nejen číst, ale i vyprávět. Podvědomě se učit, jak se to dělá... Mou první nejmilovanější knížkou (k níž se dovedu vrátit i teď, byť už jen na pár stránek) byli Lidé a zvířata v džungli, které napsali pánové Will Levington Comfort a Zamin Ki Dost, Angličan a Ind, knížku vydal Symposion. Můj první zázrak.

Co jste četl naposledy?
Od Petra Nikla Lingvistické pohádky. Protože sám pro děti občas píšu (i teď), obdivuju Niklovu schopnost přinést do dětského světa zase něco nového. A od jara čtu knížku, která mi - zprostředkována mistrným překladem Oldřicha Krále - bere dech: Mistr Zhuang.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Mám štěstí, že hodně knížek dostávám. Ale i tak je to do roka 15-20. I víc. Ta lačnost mě provází už od konce dětství. Prostě mi to nedá.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
To se mě neptejte - pod stromeček dáváme se ženou naší dosti široké rodině především knížky. Těch bylo v posledních čtrnácti dnech nejmíň dvacet. Pro sebe jsem si, tuším, naposledy koupil Kunderovu Nesnesitelnou lehkost bytí. Zatím však spíš jen pro oživení paměti.

Jakému typu četby dáváte přednost?
Pořád jsou mi nejbližší příběhy. Pořád nemůžu být bez poezie. Čas od času však dám přednost literatuře faktu v okamžiku, kdy mě její příběhy upoutají mnohdy i víc než příběhy románů či povídek.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
A ne jednu! A několikrát! Jednu jsem už jmenoval (Lidé a zvířata v džungli), ale je jich mnohem víc. Většinou to bývají ty, které nejenom čtu, ale ještě SI v nich čtu. Číst SI v knížce je nádhera. Věřím, že toto zažívá mnoho čtenářů knih. A že to také je odpověď na vaše Proč.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Kdesi jsem si přečetl, že děti i teenageři se vrací ke knížkám díky internetu. Tam se sice o knížce dočtou i třeba s ukázkou, o co v knížce kráčí, ale jedno jim internet nemůže splnit: vzít si knížku do rukou. Šmátnout si na ni. Číst a představovat si. A kolik lidí může žít bez přátel?

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Je jich mnohem, mnohem víc než tři. Například García Márquez - Sto roků samoty, Lidé a zvířata... Všechno od Jana Zahradníčka. Jaroslav Seifert. Hemingway. Thornton Wilder, Hrabal, Maurois, ... Radši už dost, zapletl bych se. Je mi dost let, a tak je dost i knížek. Bude mezi ně určitě patřit i Mistr Zhuang...

Jiří Stránský (*1931)
Autor řady knih (mj. povídkové sbírky Štěstí, románů Zdivočelá země, Aukce, Přelet, novely Tichá pošta a několika pohádkových knížek pro děti). Podle jeho děl byly natočeny filmy Bumerang, Uniforma, Žabák, Kousek nebe a seriál Zdivočelá země. Léta byl prezidentem Českého centra PEN klubu.

Snímek: Ivo Goldbach