Akcie Pegasu skupovali drobní investoři

Pražská burza včera po dvou týdnech uvítala dalšího nováčka - českou textilní společnost Pegas Nonwovens. A přivítání to bylo značně euforické.
Na začátku obchodování se totiž cena za akcii vyšplhala z úvodních 749 korun o zhruba dvanáct procent až na 835 korun. Odpoledne pak sice začala klesat, ale přesto byl titul na burze zdaleka nejúspěšnější, když za včerejšek posílil o 4,64 % na 784 Kč. Celkem se akcií Pegas zobchodovalo za více než 1,9 miliardy korun, tedy s převahou nejvíce ze všech titulů.
Podle analytiků vyzdvihl cenu především zájem drobných investorů. "Podle našich odhadů získali drobní investoři při úpisu jen 5 až 10 procent z toho, co chtěli," říká Bohumil Pavlica ze společnosti BH Securities. Ti, kteří přišli zkrátka, pak podle něj začali hromadně nakupovat na burze.
"Během krátké doby vyhnali cenu možná až nesmyslně vysoko. Snad počítali s tím, že akcie budou prodávat institucionální investoři, kteří byli při úpisu podstatně úspěšnější - získali 30 až 40 procent z požadovaného množství," říká. To se ale nestalo, poptávka převyšovala nabídku a cena tudíž letěla rychle vzhůru. Odpoledne bylo naopak ve znamení masívního vybírání zisků ze strany některých zahraničních institucionálních investorů - cena tak pro změnu klesala.
Podle Petra Bártka ze společnosti Cyrrus závisí další vývoj titulu mimo jiné na tom, zda se společnosti podaří udržet vysoké ziskové marže. Ty se v současnosti pohybují kolem 36 až 37 procent, což analytici považují za poměrně neobvyklé. "Kromě toho je také důležité, zda Pegas dokáže udržet podíl na trhu a neztratí technologický náskok, který byl vždy jeho velkou předností," dodává Bártek.
Cílovou cenu zatím většina českých analytiků nestanovila. K výjimkám patří BH Securities, která si akcií Pegas Nonwovens cení na 832 - 887 korun. "Další výraznější posílení by mohlo přijít již tento čtvrtek, kdy se začínají akcie Pegasu obchodovat ve Varšavě," říká Pavlica.
Pegas Nonwovens je největší český výrobce netkaných textilií a evropská dvojka ve výrobě netkaných textilií pro osobní hygienu - hned po firmě Fireweb. Je to teprve třetí česká firma, která získala kapitál od investorů ve veřejné nabídce výměnou za akcie a poté vstoupila na burzu (po Zentivě a ECM Real Estate Investments). Podle brokerů byl zájem o úpis akcií Pegas větší než u společnosti ECM, jejíž akcie se na burze začaly obchodovat 7. prosince. U ECM překročila poptávka nabídku více než čtyřikrát, u Pegasu byl zájem šestkrát vyšší než nabídka.
Obchodování s akciemi Pegas v elitním obchodním systému burzy SPAD začalo obstarávat sedm tzv. tvůrců trhu - společnosti Atlantik FT, BH Securities, Česká spořitelna, Fio, ING, Patria Finance a Wood & Company - což bylo o jednoho více než u předešlé primární emise realitní firmy ECM, uvedl podle agentury ČTK generální ředitel burzy Petr Koblic.
Akcie Pegas rozšířily počet akcií v systému SPAD, kde jsou nejlepší domácí a zahraniční tituly, na celkových jedenáct. Pegas se zatím v Praze obchoduje v tzv. podmíněném režimu. Podmíněné obchodování je shodné s běžným obchodováním, pouze vypořádání akcií je s odkladem. Obchod v podmíněném režimu je tedy možné zrušit. Řádné obchodování by mělo začít ve čtvrtek 21. prosince.
Titul zatím není součástí indexu PX, takže se nemohl starat o celkový růst trhu. Na tom měly největší podíl akcie Erste Bank, které rostly o 0,65 procenta a Unipetrolu, které si polepšily o 1,3 procenta. Index PX hlavně díky nim včera pokořil historický rekord z minulého týdne, když posílil na závěrečných 1626,1 bodu.

Související