Díky třem studiovým albům a výjimečným koncertům se třicetileté zpěvačce Marize podařilo prosadit s typicky portugalským žánrem fado na světové scéně. Českým posluchačům se Mariza představila na loňském festivalu Colours of Ostrava. Na letošním ročníku pražského festivalu MOFFOM měl světovou premiéru dokumentární film Mariza aneb příběh fada, který dnes od 18 hodin vysílá ČT 2. Marize také nyní vyšlo album i DVD Concerto em Lisboa.

Fado znamená česky osud a k jeho pronikání do světa napomohl i současný trend world music. Nejedná se ovšem o nějakou etnickou hudba z džungle, ale vysoce sofistikovaný styl kosmopolitního velkoměsta, který má své kořeny ve vysokém umění portugalských básníků, lamentacích přístavní chudiny i v provokativních tancích Afričanů, kteří do Lisabonu přijížděli z Brazílie.

Na rozdíl od spřízněného flamenca či francouzského šansonu objevuje světové publikum fado opožděně. Svou expresivitou je ale tento styl k překračování jazykových bariér skvěle vybaven.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.