Jen málo věcí bylo v prostředí investičního bankovnictví v uplynulých letech tak jistých, jako dominantní postavení společnosti Goldman Sachs Group v poskytování poradenské činnosti při fúzích a akvizicích firem. I tato jistota se ale podle listu Wall Street Journal letos v Evropě otřásá v základech.
Přes rekordní vlnu fúzí, která letos zaplavila svět, zřejmě Goldman Sachs neobhájí svou čelnou pozici mezi investičními bankami, které slučování firem zprostředkují.
Hodnota firemních fúzí ohlášených letos v Evropě dosáhla zatím 1,42 biliónu dolarů, Goldman se podílel na transakcích za necelých 400 miliard dolarů a mezi bankami tak zaujímá čtvrté místo. Banka byla předstižena společnostmi Morgan Stanley, J.P. Morgan a Citigroup. Poprvé od roku 1999 tak banka není v čele žebříčku, který sestavují společnosti Dealogic a Thomson Financial.
Pověst investiční banky jako jedničky v poradenství utrpěla zejména ve Velké Británii, kde ji v hodnotě sjednaných fúzí a akvizic předstihly Deutsche Bank, Morgan Stanley a UBS.
Údiv odborníků vyvolaly zejména praktiky banky při jednání s největším britským provozovatelem letišť - společností BAA. Té Goldman nabídl v dubnu pomoc při odmítnutí jejího nepřátelského převzetí ze strany španělského stavebního koncernu Ferrovial.
Při jednání s představenstvem BAA někteří bankéři Goldman Sachs nečekaně navrhli, že banka firmu sama odkoupí. To rozhořčilo šéfa BAA Marcuse Agiuse i ostatní vrcholné představitele společnosti, kteří hledali poradenské služby a nikoli dalšího zájemce o převzetí. Provozovatel letišť proto místo Američanů najal švýcarskou bankovní společnost UBS. Když pak Goldman Sachs společně s dalšími zájemci předložil nabídku na převzetí BAA, dala společnost přednost Ferrovialu. Znepokojen byl tehdy i výkonný ředitel Goldman Sachs Henry Paulson, který vedení banky upozornil, že důležitější než jednorázový zisk je pro banku dobrý vztah s klienty.
Další neúspěch banky se rýsoval na podzim. Evropský koncern Corus Group v říjnu čelil nabídce na převzetí od indické ocelářské společnosti Tata Steel. Goldman Sachs nabízel evropské firmě několikrát své poradenské služby, ale byl vždy odmítnut. Když pak Corus v říjnu oznámil, že nabídku Indů přijímá, zdálo se, že Goldman opět odejde s prázdnou.
Minulý měsíc ale brazilský výrobce oceli Companhia Siderurgica Nacional (CSN) podal předběžnou nabídku na převzetí Corusu, která překonala nabídku indické společnosti. Na poradenství CSN se kromě společnosti Lazard nepodílí nikdo jiný než - Goldman Sachs.
Další velkou akcí, na níž se banka podílí, jsou doposud neskončená vyjednávání o převzetí švédského výrobce nákladních automobilů Scania jeho německým konkurentem MAN. Poradenské služby poskytuje banka německé automobilce.
Goldman Sachs také stále zůstává jedničkou v poradenství v USA a Asii. Letos byla banka i hlavním zprostředkovatelem spojení oceláren Mittal Steel a Arcelor, což byla vůbec největší evropská fúze v hodnotě 39,5 miliardy dolarů.


061201_24.gif