Ještě minulý týden bylo možné koupit jeden barel americké lehké ropy za méně než šedesát dolarů. Doba relativně levné ropy ale může brzy skončit.
Podle mnoha náznaků totiž Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém prosincovém zasedání v nigerijské Abuji opět přivře kohoutky ve snaze zvýšit cenu drahocenné suroviny.
Posledním signálem takového kroku jsou slova saúdského ministra ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alí al Najmího. Ten v sobotu prohlásil, že OPEC opět sníží těžbu suroviny, pokud bude trh nevyvážený.
Podle Najmího přitom nejsou nízké ceny ropy rozhodujícím faktorem. "Cena není indikátorem. Indikátorem jsou zásoby a přebytek nabídky nad poptávkou," prohlásil. Důležitá je podle něj stabilita trhu a vyváženost mezi zásobováním trhu a spotřebou, napsala agentura Reuters.
Trnem v oku jsou pro členy kartelu především příliš vysoké zásoby ropy v hlavních spotřebitelských zemích. V USA například vzrostly o 5,1 miliónu na 341,1 miliónu barelů, zatímco analytici podle agentury Reuters očekávali vzestup jen o 600 tisíc barelů. Už v polovině měsíce OPEC uvedl, že při těžbě na současné úrovni by zásoby ropy v průmyslových zemích rostly po konci nynější topné sezóny rychleji, než bývá ve druhém čtvrtletí běžné.
Vyjádření Najmího je podstatné z toho důvodu, že Saúdská Arábie má jakožto největší producent ropy na světě při rozhodování kartelu nejvýraznější vliv. Pro další snížení těžby ropy se již dříve vyslovila také Venezuela.
"Na trhu je teď příliš mnoho ropy," prohlásil minulý týden venezuelský ministr ropného průmyslu Rafael Ramírez. I ministři ostatních zemí kartelu se podle něj v prosinci shodnou, že je potřeba těžbu opět omezit.
Venezuela chce, aby se cena americké ropy držela kolem 60 dolarů za barel, aby mohla vláda prezidenta Huga Cháveze financovat z ropného vývozu rozsáhlý sociální program.
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) jsou ale ceny ropy stále příliš vysoké, a proto je nesmyslné, aby OPEC snižoval těžbu. Jak agentura připomněla, ještě před čtyřmi lety stál barel ropy jen 20 dolarů.
Zásoby ropy ve vyspělých ekonomikách jsou podle agentury sice dostatečné, ale nikoliv příliš vysoké. Drahá ropa navíc škodí i ekonomice rozvíjejících se zemí, které ji musejí dovážet.
Vůbec nejdražší byla letos ropa v červenci, kdy stál jeden barel 78,40 dolaru. Od té doby ale klesla zhruba o čtvrtinu. Příčinou jsou především zprávy o vysokém růstu zásob ropy na americkém trhu.
OPEC, který produkuje 40 procent světové ropy, se proto již v říjnu dohodl, že od listopadu sníží těžbu o 1,2 miliónu barelů denně, aby tak zabránil dalšímu poklesu cen. Ty se minulý týden pohybovaly kolem 59 dolarů za barel.
V pátek cena ropy po dvoudenním poklesu vzrostla. Ropa Brent se dostala nad 60 dolarů a tuto hranici atakovala i americká lehká ropa, která nakonec zakončila na 59,24 dolaru za barel.
Příčinou bylo hlavně další narušení dodávek z Nigérie, největšího afrického producenta ropy. Italská společnost ENI v pátek vyhlásila přerušení vývozu z nigerijského terminálu Okono, na který zaútočili místní ozbrojenci.
Růst ceny ropy podpořilo i oživení na trzích dalších komodit. Zejména drahé kovy totiž posílily díky poklesu amerického dolaru, který se poprvé za rok a půl dostal vůči euru nad 1,30 dolaru za euro.

061127_22.gif