Počet žen, které zastávají důležité manažerské posty ve světovém byznysu, se podle statistik zvyšuje sice pomalu, ale jistě. Přesto se ale dá říci, že letošní rok byl přelomový. Několik žen totiž dostalo vysokou funkci ve firmách, kde by to bylo ještě před pár roky v podstatě nemožné.
Podle deníku Wall Street Journal zastávají ženy v pěti stovkách největších světových firem pouze 16,4 procenta vysokých manažerských postů, které musí schvalovat správní rady. To je nárůst oproti loňsku jen o 0,7 procenta.
Tyto manažerky nedostávají ani nijak vysoké odměny - když se v každé z firem z Fortune 500 vzalo vždy pět nejlépe placených lidí v každé z nich, celkový počet žen mezi nimi byl jen 6,4 procenta.
Nejvyšší plat získala vloni podle magazínu Fortune Safra Catzová ze společnosti Oracle. Ta brala 26,1 miliónu dolarů, což je zhruba desetkrát méně, než kolik dostal nejlépe placený manažer světa Richard Fairbank, ředitel společnosti Capital One Financial, který si přišel na 249,5 miliónu dolarů.

Ženy rozšiřují záběr
Přesto je vidět určité změny - zatímco do nenedávna se ženy-manažerky vyskytovaly jen ve firmách s velkým počtem ženských zákazníků, třeba v maloobchodě, v poslední době se prosazují i v jiných sektorech patřících tradičně mužům. Ať už je to automobilový průmysl, nové technologie nebo energetika. "Letos to byl přelomový rok," potvrdil pro zpravodajství CNN "lovec mozků" Joie Gregor ze společnosti Heidrick&Struggles. Podle něj by se letošní rok mohl klidně nazývat Rokem ředitelek.
V žebříčku magazínu Forbes nejvlivnějších žen světa totiž právě ředitelky obsadily sedm z prvních deseti postů.
Před nimi se umístily jen německá kancléřka Angela Merkelová, americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a čínská vicepremiérka Wu I. Své vlastní žebříčky kromě Forbesu, který smíchal političky, manažerky i šéfky takových institucí, jako jsou londýnská burza, nejvyšší americký soud nebo charitativní fondy, vytvořil například i magazín Fortune nebo deníky Wall Street Journal či Financial Times.
Ačkoliv v žebříčcích byly určité odlišnosti, co se týče jak metodiky, tak i jmen, na jednom se v podstatě všechna média shodla, na celkovém vítězi. Na nejvlivnější manažerce světa.

Jednoznačný vítěz
Tou se stala v Indii narozená Američanka Indra Nooyiová, která byla letos na podzim zvolena výkonnou ředitelkou společnosti PepsiCo. Tato žena tak nyní ovládá kolos působící v podstatě na celém světě, jehož tržby dosahují úrovně 33 miliard dolarů.
Nooyiová zůstala po studiích v USA. Pracovala pro konzultační firmu Boston Consulting Group a pak působila na středních manažerských pozicích ve výrobci mobilů Motorole a energetické a technologické společnosti ABB. Do Pepsi nastoupila v roce 1994, když odmítla nabídku od legendárního Jacka Welche jít pracovat do General Electric.
V Pepsi začala dostávat důležité úkoly - pomáhala odloučit řetězce s rychlým občerstvením Pizza Hut, KFC a Taco Bell, vedla akvizici výrobce ovocných džusů Tropicana a firmu přesvědčila o nutnosti získat výrobce energetických nápojů Quaker Oats, mezi jehož značky patří například značka Gatorade.
V posledních letech byla jako finanční ředitelka pravou rukou tehdejšího šéfa firmy Steva Reinemunda. Právě toho nyní nahradila.
Žebříčky Forbesu a Fortune jsou si podobné i na dalších místech. Shodují se na jménech, jako je Pat Woertzová, šéfka obilnářského kolosu ADM, což je firma s tržbami ještě vyššími, než má Pepsi, Anne Mulcahyová, výkonná ředitelka Xeroxu, šéfka eBay Meg Whitmanová, prezidentka Morgan Stanley Zoe Cruzová či finanční ředitelka Citigroup Sallie Krawchecková.

061123_21.gif