Koruna se včera vyšplhala na historické maximum k dolaru, když se odpoledne obchodovala za 21,57 koruny za dolar. Předchozí rekord z 10. srpna činil 21,69 koruny za dolar.
Posílení koruny k dolaru je podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, dobrou zprávou pro českou inflaci a obchodní bilanci. "Díky nižší inflaci může Česká národní banka zvolnit tempo zvyšování sazeb, což znamená, že kupříkladu hypotéky nezdraží tak rychle, jak se čekalo," říká.
Jeho slova potvrzuje i vyjádření člena bankovní rady ČNB Jana Fraita.
Ten v rozhovoru s agenturou Dow Jones Newswires řekl, že základní úrokové sazby v České republice se zřejmě nebudou zvyšovat rychleji než dosud. "Rychlou sérii zvyšování nominálních úrokových sazeb by nebylo rozumné očekávat," řekl.
Díky silné koruně by měl zlevnit dovoz ropy, zemního plynu a spotřebního zboží. Podle Davida Marka, hlavního ekonoma Patria Finance, by mohly být levnější i železné a neželezné kovy, keramické hmoty, spotřební elektronika a výpočetní technika.
"Pakliže není posílení koruny k dolaru pouze krátkodobým výkyvem a vydrží ještě další týden, za dalších čtrnáct dní se můžeme těšit na to, že budou lacinější také pohonné hmoty," říká Marek. Od ledna by pak mohly poklesnout také ceny plynu.
Ze silné koruny mohou mít radost i lidé, kteří chtějí vycestovat do zahraničí. Podle Marka by totiž mohly být sníženy či zrušeny palivové příplatky u letenek a ceny dovolených. Do nich se započítávají i náklady na přepravu z letiště do místa pobytu, které budou nyní díky lacinějším pohonným hmotám nižší.
Na silnou korunu zpravidla žehrají exportéři, kteří kvůli ní přicházejí o část zisků. Podle Michla na ně ale bude mít oslabení dolaru i pozitivní dopady.
"Zlevnění ropy a plynu znamená, že se jim celkově sníží náklady," říká.
Analytici očekávají další posilování české měny. Podle Michla by se mohla na konci letošního roku obchodovat kolem 21,10 Kč za dolar a v prvním čtvrtletí roku příštího bychom pak ve směnárnách mohli za jeden dolar zaplatit asi dvacet korun.
Proti silnému kursu české měny by sice mohla ČNB bojovat snížením sazeb, Frait to ale vyloučil. Měnová politika by se podle něj totiž neměla používat jako nástroj k omezení růstu koruny.
Za rekordním posílením koruny k dolaru stojí podle Michla oslabování dolaru vůči euru na světových trzích. "Dolar je v současné době eurem doslova drcen," říká.
Kurs americké měny se včera dostal na úroveň 1,293 dolaru za euro, a ocitl se tak nejníže za poslední tři měsíce. Oproti úterý vůči euru ztratil šest desetin procenta. Příčinou jsou spekulace, že americká centrální banka sníží úrokovou sazbu kvůli zpomalení hospodářského růstu. V eurozóně se naopak předpokládá další zvyšování sazeb. "Bílý dům v úterý večer snížil prognózu růstu amerického hospodářství na letošní i příští rok, což podporuje prodeje dolaru. K tomu se přidává čtvrteční svátek v USA, před kterým investoři snižují své dlouhé pozice. To ukazuje na mírně negativní náladu proti americké měně," řekl Tomáš Vlk z Patria Online.

061123_25.gif