Neviděly jsme se. V davech náctiletých, které se ten den hrnuly branami brněnského výstaviště, to ani nebylo možné. Veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus 2006 byl hlavně pro ně a oni se hned první den sešli v obdivuhodném počtu.

Studenti
Shodou okolností mi do cesty přicházeli hlavně "místní", ale bylo jasné, že míst, odkud na veletrh mladí přijeli, je rozhodně víc a že jsou i hodně vzdálená od výstaviště.

Ondra, Třebíč, Lukáš, Brno:
Chceme se tu porozhlédnout a poinformovat se hlavně o možnostech studia na VOŠ. Veletrh je skvělý, hlavně se nám líbí nabídka MUNI a Mendlovy univerzity.

Mariana, Zuzana, obě z Brna:
Letos maturujeme a rády bychom studovaly obory jako sociologie nebo filozofie. Už jsme tu byly loni, takže víme, co Gaudeamus obnáší, jdeme hlavně ke stánku MUNI.

Jakub, Martin, Thomas, také z Brna:
Maturujeme až za rok, ale je dobré vědět, co se na trhu vysokoškolského vzdělávání nabízí. Zajímají nás manažerské obory, zatím sbíráme prospekty, informace, jsme na veletrhu poprvé.

Vystavující
Zaujal mě velký počet zahraničních vystavovatelů, proto jsem svou pozornost zaměřila hlavně na jejich stánky. Ostatně nebyla jsem sama...

Peter Hajto, HTMi, School of International Hotel and Tourism Management, Soerenberg, Švýcarsko:
Nabízíme českým studentům tříleté studium na naší prestižní hotelové škole. Kurzy probíhají v angličtině a předností naší školy je, že teorii ve velké míře doplňuje praxe: jeden semestr je ve škole, druhý na pracovišti. Při praxi si studenti řádně vydělávají, takže peníze mohou použít i na hrazení studia. Studenti pracují v našich dvou tréninkových hotelech, které mají i běžnou klientelu, takže buď studenti obsluhují hosty, nebo sami sebe v případě, že hosté nejsou. Studují u nás lidé 36 národností.
Zájem o naši nabídku je velký, což mě velmi těší, Čechy u nás zatím nemáme. Možná jim studium může připadat finančně náročné, ale v rámci projektu pro evropské studenty můžeme poskytnout i 50% slevu.

Kateřina Barochová, University of Northern Virginia, Praha:
Zájem studentů o bakalářké i magisterské studium na naší škole je velký, přicházejí hlavně ti, kteří chtějí pokračovat ve studiu v anglickém jazyce, Češi i Slováci. Zastavují se a sbírají informace i studijní poradci, učitelé, rodiče maturantů. Zajímá je, zda má škola příslušnou akreditaci, jak je to s možností studia na zahraničních pobočkách školy, jaká je finanční náročnost, jak u nás probíhá přijímací řízení. Letošní studenti jsou informovanější, mají konkrétní dotazy, v naší nabídce se jim líbí i možnost navštívit hodinu a vidět, jak probíhá výuka.

Andrej Filipek, Trnavská univerzita, Slovensko:
Řada mladých Slováků studuje v Čechách, proč by tedy Češi nemohli přijít pro změnu za vzděláním na Slovensko? Už jen kupříkladu z finančních důvodů - ubytování na Slovensku je o hodně levnější než v Čechách. Zatím zájem je, už u nás Češi studují, vybírají si hlavně specializace, které u nich doma nejsou. Na naší univerzitě máme fakulty filosofickou, teologickou, právnickou, pedagogickou a fakultu zdravotnictví a sociální práce, určitě je z čeho vybírat.

Irena Zemanová, Anglo-americká vysoká škola, Praha:
Líbí se mi velmi, že studenti vědí na co se zeptat, jsou informovanější nežli v počátcích veletrhu - tehdy přijeli spíš sbírat informační letáky. Pomocníkem je nám i internet, mladí jej při volbě studia hodně využívají, a tudíž nás už znají. Nabízíme akreditované bakalářské a magisterské programy v angličtině, ekonomické i sociální obory a mezinárodní vztahy.

Jagodinka Petrikic-Zlatkov, Fachhochschule Wiener Neustadt, Rakousko:
Už u nás studují lidé ze 33 zemí, máme na 2 tisíce studentů. Nabízíme technické i ekonomické obory, přičemž technika se studuje v němčině, ekonomika v angličtině.
Studium není drahé, dá se zvládnout (jak potvrzuje i česká studentka Jitka, která vypomáhá na stánku). Návštěvníci veletrhu se o naši nabídku velmi zajímají, jsem spokojena, rádi bychom měli více studentů z Čech - ze střední a východní Evropy zatím převažují Slováci.

Julie Perrins a Paula Frost, University of Bradford, Velká Británie:
Naši univerzitu navštěvuje na šest tisíc studentů ze řady zemí. Už loni jsme na veletrhu Gaudeamus zaznamenali velký zájem a nakonec u nás nastoupilo deset studentů z Česka. Členství ČR v EU umožňuje poskytovat různé slevy i Čechům, ubytování nabízíme na kolejích univerzity. Máme bakalářské i magisterské obory, studenti mohou u nás studovat archeologii, design a technologii, zdravovědu, informatiku, management, mezinárodní vztahy - nabídka je velmi bohatá.

Dagles Hajek, Prague College, Praha:
Naše programy jsou flexibilní, lze si zvolit začátek studia, nakombinovat studijní program, dosáhnout různé akademické úrovně vzdělání. Studentů každoročně přibývá, a to i díky Gaudeamu a podobným akcím. Vyučuje se v angličtině, což láká mladé toužící pokračovat ve vzdělávání právě v tomto jazyce.


Veletrh v číslech

Pavel Mikula, předseda představenstva MP-Soft, a.s., firmy, která je organizačním garantem veletrhu Gaudeamus:
XIII. ročník veletrhu byl ve znamení několika rekordů a prvenství. Za celou historii veletrhu v letošním roce:
Veletrhu se účastnilo 130 samostatných vystavovatelů (+28 proti roku 2005) ve 112 expozicích. Poprvé měli studenti k dispozici podrobný abecední rejstřík studijních oborů (32 stran), dále bezplatný poradenský servis při vyhledávání žádaného studia (přímo v pavilonu byl speciální stánek). Tradičně informace o možnostech dalšího vzdělávání poskytovali kvalifikovaní zástupci vystavujících škol ve svých expozicích a na přednáškách, které byly doprovodnou akcí veletrhu. Přednášky navštívilo 7580 studentů. Návštěvnost třetího a čtvrtého dne byla silně ovlivněna extrémními klimatickými podmínkami, které mnoha studentům znemožnily dopravit se na brněnské výstaviště. Ve čtvrtek i pátek sněžilo a silnice byly pokryty ledovkou. V těchto dnech na veletrh nepřijely téměř žádné organizované skupiny autobusem. 

Máte ohlasy vystavujících?
Domnívám se, že vystavovatelé byli spokojeni, alespoň na pátečním, závěrečném setkání nebyly žádné stížnosti. Zvláště ti ze zahraničí se dokonce už informovali na XIV. ročník.

Bylo něco, co se jim nebo vám nelíbilo a co by stálo za změnu?
Nejvíc si asi každý přál změnit počasí ve čtvrtek a pátek. A samozřejmě všichni chtějí mít stánek hned u vchodu a přednášku v 11 hodin.

Na veletrhu bylo poměrně hodně zahraničních škol - oslovují vás tyto školy samy nebo je k účasti vyzýváte vy?
Děláme v zahraničí specifickou propagaci s cílem, aby se o nás vědělo. Nijak akčně na zahraniční školy nepůsobíme, takže lze říci, že si nás školy oslovily sami. Zahraničí necháváme volný průběh, protože si uvědomujeme, že ještě nejsme dost bohatí na studium v cizině. Za velmi pozitivní považuji skutečnost, že evropské školy mají zájem o české studenty. Pouze jediný vystavovatel byl mimo Evropu, byl z Kanady.

Bylo letos něco nového proti předcházejícím ročníkům?
Zcela nový a návštěvníky velmi žádaný byl rejstřík oborů, ve kterém lze vyhledat školy, na kterých se obor dá studovat. Další úplnou novinkou byl bezplatný poradenský servis, který jsme poskytovali v průběhu veletrhu. Dávali jsme odpovědi na jednoduché otázky:
Kam po maturitě?
Kde lze studovat obor?
Které obory lze studovat na škole?
Kde lze studovat fakultu?
Poradenství využilo celkem 1285 studentů, což je cca 5 procent návštěvnosti. Ostatně každý rok je něco nového a dnes již víme co nového připravit na XIV. ročník. Prozradím, že novinky budou zaměřené na návštěvníka a podporu vyhledávání studijních příležitostí. Chceme dále studentům usnadnit orientaci v informacích o dalším studiu. Trend veletrhu je zatím rostoucí, neustále roste počet vystavovatelů a lze předpokládat, že by letos bylo i více diváků, ale počasí hrálo svoji roli.
V roce 2005 navštívili studenti z 1180 měst a obcí, ze všech krajů ČR a 76 měst obcí ze Slovenska. Letošní statistika jistě bude podobná.

zdena.bocarova@ihned.cz


061123_01_ka.gif

061123_03_ka.gif