Kolegův plat? Nechtějte ho znát


Kdo je v práci spokojený, a to docela i se svou mzdou, neměl by po výši odměn svých kolegů pátrat. Čistě proto, aby se mu dosavadní klid z duše nevytratil. Málokdo si totiž dokáže přiznat, že si jeho kolega zaslouží více peněz, protože svou práci odvádí kvalitněji.
Je samostatnější, aktivnější a nadřízený se mu nemusí věnovat tolik jako ostatním. Málokdo se také bez pocitu křivdy smíří s tím, že největší lajdák z týmu bere nejvíc. Protože je třeba jeho příbuzný ve firmě zároveň panem generálním. "Povídání o platu téměř vždy negativně ovlivňuje atmosféru na pracovišti. Zejména v menších kolektivech, kde si lidé vidí do talíře," říká personalistka Alena Chlumská z agentury Billanc Partners.
Dodává, že snad každý má tendenci nadhodnocovat své nasazení nad výkony kolegů. Respektive jejich úsilí stěží uvidí, pokud nedělají všichni naprosto shodné věci.

Proč je důležitá spokojenost?

"Myslím si, že se o výši příjmu ostatních zajímají spíše lidi na nižších pozicích. A také ti, kteří nejsou v práci z různých důvodů spokojeni," říká Irena Muchová, personální manažerka společnosti Henkel.
I z toho důvodu by se manažeři měli snažit mít na pracovišti spokojené zaměstnance. To samozřejmě vyžaduje neustálou komunikaci s nimi a ochotu dát prostor jejich názoru. Naslouchat jim a chovat se férově, slušně a s úctou. Pokud má totiž zaměstnanec pocit, že se k němu nadřízený chová macešsky nebo že se ve firmě děje něco špatně, začne řešit výši odměny. Své, a protože potřebuje srovnání, i ostatních. Podle logiky: Když mi ubližujete a chováte se nefér, nebudu trpět za méně peněz než druzí. Takže plaťte.

Aby slabší nevydírali

Ve většině firem pracují na stejné pozici různě ohodnocení a různě schopní lidé. Ti schopnější se stávají vůdci týmů. Podílejí se na vytváření strategií a pomáhají při jejich realizacích.
"Znalost výše mezd a platů podstatně brzdí motivační politiku," říká Martin Sochor, výkonný ředitel společnosti Apogeo. "Ti méně ohodnocení pak totiž často bojkotují a sabotují vůdčí role svých lépe placených kolegů."
Pokud se hůře placený zaměstnanec dozví o výši mzdy svého kolegy, dožaduje se dorovnání té své. "V takové situaci je obtížné dále zvyšovat odměny toho schopnějšího, když vím, že se s ním poveze i ten méně schopný," podotýká Martin Sochor.

Kolik bere šéf?

Znalost výše platu nadřízeného může vést k silné závisti a zákeřnému jednání ze strany kolegů i podřízených. "Může mít podobu udání společnosti na finanční úřadu, která se nezakládají na pravdivých skutečnostech, avšak mají pro společnost nepříjemné dopady," uvádí příklad Martin Sochor.
Klobouk dolů před šéfy, kteří mají jasně stanovený systém odměn za výkon, tedy i odměny své. "A klobouk dolů před takovými, kteří si dovolí výši svého platu zveřejnit a zároveň mají v očích podřízených na tu výši právo," říká Alena Chlumská. I tak ale platí, že podřízený není akcionář nebo vlastník firmy, který má na srovnávání odměn s výkony manažerů nárok. Proto mu do platu jeho šéfů nic není.

Výše platu je chráněný údaj

Výše odměny za práci je v České republice osobním údajem. To znamená, že bez souhlasu dotyčného by o něm nikdo jiný neměl vědět. Zabránit šíření informací o výši platů zaměstnanců je však velmi obtížné, i když se firmy toho snaží dosáhnout. Některé si například dávají do svých vnitřních předpisů nařízení, že sdělení výše platu může být považováno za porušení pracovní kázně.
"Zní to sice dobře, v praxi je to ale obtížně prokazatelné. Společnosti proto často zpracování mezd svěřují externí firmě," říká Martina Wolfová, manažerka oddělení Poradenství pro lidské zdroje společnosti PricewaterhouseCoopers. Outsourcing mezd je pro firmy efektivnější a navíc ztěžuje dostupnost informací o odměnách konkrétních osob.
Podle Martiny Wolfové je ale také řešením průhledný, vnitřně spravedlivý systém odměňování. "Mám tím na mysli systém, kde jsou základní platy pro určité kategorie zaměstnanců stejné a variabilní složka mzdy závisí na výkonu. To znamená, že lepší výkon rovná se více peněz," dodává. Po zavedení takového systému pak lze podle ní klidně vyvěsit na firemní nástěnku přehled mezd namísto marného boje o jejich utajení.