Integrál, který zná celý svět


Newton, Leibniz, Kurzweil. Jméno českého matematika Jaroslava Kurzweila vyslovují odborníci po celém světě se stejným respektem jako jména uznávaných klasiků "královny věd". Zásadním způsobem totiž přispěl k rozvoji teorie integrálních a diferenciálních rovnic, mimo jiné objevil integrál nazvaný po něm Kurzweil-Henstockův.
Za jeho celoživotní práci mu porota složená ze zástupců Akademie věd, vysokých škol a odborníků z praxe udělila letošní národní cenu Česká hlava, jejímž cílem je ocenit nejlepší české vědce a popularizovat výzkum.
I když Kuzweilovu práci dokáže ocenit jen pár vyvolených, má nemalý význam i v praxi. Jím vynalezený postup například umožňuje matematicky popsat fyzikální a technické procesy, k nimž dochází při rychlých nárazech z různých směrů. Teorie se tak stala nenahraditelným nástrojem při navrhování složitých staveb a strojů.

Nanovlákna i postel

Cenu Invence získal profesor Oldřich Jirsák z liberecké Technické univerzity. Se svým týmem vyvinul zařízení NanoSpider, které umožňuje průmyslovou výrobu nanovláken, tedy miniaturních vláken.
Za šíření dobrého jména české vědy v zahraničí si cenu Patria odnese profesor Jiří Čížek z Univerzity ve Waterloo. Patří k českým vědcům, kteří byli nominováni na Nobelovu cenu. Po roce 1968 opustil tehdejší Československo a usadil se v Kanadě. Jeho práce měla klíčový vliv na další rozvoj kvantové chemie. Byla zařazena mezi 66 nejvýznamnějších prací 20. století v tomto oboru.
Firmu Linet ocenila porota za vývoj a výrobu polohovatelného nemocničního lůžka Image, které je určeno hlavně dlouhodobě ležícím pacientům.
Ocenění Doktorandus za inovativní přístup, které může získat student doktorského studia, získal Štěpán Obdržálek z ČVÚT.

Vědcem již ve škole

Cenu pro vysokoškolského studenta si odnesl Petr Kubíček z brněnského VÚT. Byl jedním z iniciátorů rekonstrukce sportovního letadla M2 Skaut, které patřilo ke zdařilým poválečným konstrukcím. Tehdy ale vznikl pouze prototyp. Studenti nyní přepracovali návrh podle nejnovějších poznatků.
Ocenění pro středoškolské studenty získala devatenáctiletá Ivana Petrová. Spolupracovala na grantu, který se zaměřil na příčiny neplodnosti. Jednou z nich je nízká kvalita lidských vajíček, které se rozpadají a umírají. Petrová navrhla preventivní ochranu, na níž již byla podána i patentová přihláška.