Doposud nikdy v historii Wall Streetu nevydělalo tolik lidí tak obrovské peníze za tak krátkou dobu. Pětice největších amerických investičních a makléřských domů Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch & Co., Lehman Brothers a Bear Stearns by měla za letošní rok vyplatit svým 170 tisícům zaměstnanců bonusy ve výši 36 miliard dolarů. Vyplývá to z odhadů renomované společnosti Thomson Financial, o nichž včera informovala agentura Bloomberg.
O třicet procent tak bude překonána rekordní výše odměn z minulého roku. Do celkové částky přitom ještě nebyly započítány miliardy, které svým zaměstnancům vyplatí tři největší americké banky - Citigroup, Bank of America a JP Morgan Chase & Co., stejně jako stovky hedgeových fondů.
I tak je ale výše odměn obrovská. Jen pro srovnání - rozpočet Světového potravinového programu OSN, který poskytuje přímou potravinovou pomoc 79 miliónům lidí v nejchudších zemích světa, je pouhých 3,5 miliardy dolarů.
A jaký je důvod takové nebývalé štědrosti firem? "Makléřské společnosti zažívají nejúspěšnější rok ve své historii," říká Brad Hintz, analytik společnosti Sanford C. Bernstein & Co. Díky akvizicím, obchodům s cennými papíry a úvěrovými deriváty vydělaly nevídané množství peněz.
Podle odhadů analytiků agentury Thomson Financial by se měl příjem pěti největších makléřských firem Wall Streetu pohybovat letos kolem 128 miliard dolarů. "Žádné jiné odvětví nevytváří dlouhodobě takové bohatství jako makléřské firmy a investiční banky," říká Gary Goldstein, šéf newyorské společnosti Whitney Group.
Průměrná výše odměn na Wall Streetu by měla v tomto roce překonat 200 tisíc dolarů na hlavu. To znamená, že makléř si vydělá víc než čtyřhvězdičkový generál americké armády, který má za sebou více než 26 let služby a slouží momentálně v Iráku či Afghánistánu. Ten si včetně příplatků za odloučení od rodiny a neustále mu hrozící nebezpečí vydělá 177 tisíc dolarů.
Největší odměny se pohybují údajně až kolem 40 miliónů dolarů. Nejštědřejší je v tomto ohledu společnost Goldman Sachs, jejíž zaměstnanci dostanou v průměru 398 tisíc dolarů.
Radost z toho, že jejich peněženky přiberou na objemu, nemají pouze burzovní makléři. "Když se daří dobře Wall Streetu, daří se dobře i nám," říká Richard Koppelman, vlastník společnosti Miller Motocars, která prodává luxusní auta. Stojí přitom u zářivě rudého Ferrari 360 Modena F1, které je připraveno pro jednoho z mladých makléřů.
Mladík, který absolvoval vysokoškolské studium ekonomie před pouhými dvěma lety, si chce udělat radost a luxusní automobil za 150 tisíc dolarů si pořídí za peníze ze své první odměny.
"Díky Bohu za bonusovou sezónu," přitakává Dolly Lenzová, známá obchodnice s luxusními nemovitostmi na Manhattanu. "Loni jsme až do listopadu neudělali skoro žádný obchod. Pak byla na Wall Streetu oznámena výše prémií, a my jsme během šesti týdnů vydělali tolik peněz, že byl nakonec minulý rok tím nejziskovějším v historii naší firmy," říká spokojeně.
Za nejúspěšnější obchod považuje prodej luxusního apartmánu v hodnotě 27,5 miliónu dolarů, který si koupil manažer hedgeového fondu. Čekal tehdy bonus ve výši 30 miliónů dolarů.
Podle ekonomů z Centre of Economics and Business Research skončí v nemovitostech asi 50 procent všech bonusů.


Příjmy a bonusy "velké pětky"

Goldman Sachs
*Příjmy 35,7 mld. USD
Průměrný bonus 397 707 USD
Počet zaměstnanců 25 647

Morgan Stanley
*Příjmy 33,6 mld. USD
Průměrný bonus 154 556 USD
Počet zaměstnanců 54 349

Merrill Lynch
*Příjmy 32,5 mld. USD
Průměrný bonus 174 683 USD
Počet zaměstnanců 55 300

Lehman Brothers
*Příjmy 17,4 mld. USD
Průměrný bonus 210 696 USD
Počet zaměstnanců 24 775

Bear Stearns
*Příjmy 9,0 mld. USD
Průměrný bonus 203 077 USD
Počet zaměstnanců 13 000

*odhad 2006 Zdroj: Bloomberg