Ačkoli jednání stálo obě strany velké úsilí a spoustu nervů, nakonec došlo do fáze, že nechce ustoupit ani jedna strana. Člověku se chce prásknout dveřmi a zmizet. Vzdát to. Nebo dát těm druhým najevo, jak jsou hloupí. Ale to je to nejhorší, co může udělat.
Mějte na paměti, že právě vynaložený čas a energie do jednání jsou dvě věci, které spojují vás i protistranu. A byla by škoda je promarnit, stejně jako mávnout rukou nad možností dosáhnout oboustranné spokojenosti. Nedovolte proto, abyste partnera v jednání začali vnímat jako nepřítele, kvůli němuž dohoda vázne.

Předejděte napětí i mrtvému bodu
Rostoucí bariéru v jednání snižuje otevřenost, která podpoří dialog. Takže na místě jsou otázky ve smyslu: Proč si myslíte, že to nejde? Domníváte se, že se shodneme aspoň na nějakém bodě a na jakém?
Hráz v rozhovoru stavíte i v případě, že přestáváte partnerovi naslouchat. Je třeba si uvědomit, že na jednání přišli jeho účastníci, aby se na něčem shodli, a nikdo jiný jim v tom nepomůže. "A když své jediné naději na uzavření dohody dáváte kázání, tak se vnitřně zatne a zatouží po vaší porážce," podotýká David Gruber, lektor a autor knihy Zlatá pravidla komunikace. Podle něho každý z praxe dobře zná, že velké procento vyjednávajících svého společníka neposlouchá: buď sami mluví, nebo si v duchu připravují další argumenty. A to je špatně.
Uvázne-li jednání na mrtvém bodě, je třeba situaci odlehčit. "Načněte jiné téma či další bod jednání," radí Tomáš Raška, předseda představenstva finanční skupiny Natland Group.
Je možné o vzniklém patu za-vtipkovat. Ovšem, pouze pokud víte, že se dokážete vcítit do pocitů toho druhého tak, abyste jej žertováním spíše neurazili.
Přejít do ironie nebo se dotknout partnerova citlivého místa, jednání spolehlivě ukončí nezdarem.
David Gruber říká, že odlehčující větu "Tak to se shodujeme, že jsme se neshodli" dokáže vyslovit stejně tak mistr komunikace jako diletant. Ovšem s tím rozdílem, že mistr ji řekne bez jakéhokoliv náznaku ironie. Vstřícně, přátelsky, upřímně.
Ten druhý pak musí souhlasit přímým "ano". A tím se otevírá prostor k dalšímu jednání, tentokrát v pozitivním duchu.

Nebojte se k diskusi vrátit
"V případě nezdaru se nebojte vrátit na začátek jednání a pokračujte v jeho směrování žádoucím směrem," říká Jaroslav Duroň z reklamní agentury PR Point.
Jde-li to, zopakujte si jednání po pár dnech, během nichž měly obě strany čas se nad argumenty partnera zamyslet. Pouze "vychladnuté" hlavy jsou schopny jít o dalšího jednání pozitivněji naladěny.


Co sníží šance na dohodu?
1. Nejste přesvědčiví nebo jste příliš horliví
2. Nepřipravili jste si své reakce na možný partnerův nesouhlas v jednotlivých bodech
3. Ignorujete partnerovy námitky
4. Neptáte se na jeho souhlas
5. Kritizujete nápady toho druhého