Firmy už nechtějí jen mladé lidi


Firmy začínají doceňovat klady starších a zkušenějších zaměstnanců. Zvláště těch s vyšším vzděláním. Proč? Volných pracovních míst přibývá a lidé chybí. "Zaměstnavatelé proto své požadavky na věk uchazečů zmírňují," říká Miriam Majdyšová, mluvčí Úřadu práce ve Zlíně.
Za pravdu jí dává Rudolf Borýsek, ředitel společnosti Lias Vintířov. "V poslední době přemýšlím i o tom, že bych zaměstnal starší lidi, především z řad odborníků," říká. Je to podle něho jedna z možností, jak se vypořádat s nedostatkem kvalitní pracovní síly.

Dynamický, či zkušený tým?

Nejen nedostatek pracovní síly je důvodem, proč zaměstnavatelé zatoužili po starších schopných lidech. Takzvaných dynamických firem, jejichž šéfové i zaměstnanci ještě nepřekročili čtyřicítku, je stále dost. Ale i ony si uvědomují, že dosáhly ve svém snažení určitého stropu. "Vysoce aktivní přístup, který tak oceňuji u mladých lidí, bohužel nemůže nahradit zkušenosti starších," podotýká Jiří Švestka, ředitel brněnské stavební firmy K4.
Podle něho je z tohoto důvodu nutné zaměstnávat i kvalitní pracovníky, třeba kolem padesátky. Je však spíše otázkou na jakých pozicích. "Myslím, že právě na takových, kde vyniknou přednosti, které mladí nemají a mít ani nemohou. V naší inženýrské praxi zejména uznáváme rozvážnost starších zkušených lidí při vstupních analýzách začínajících projektů, expertní činnost při řešení problémů a konzultace mladším kolegům," dodává Jiří Švestka. Pro firmu není úplným vítězstvím velmi mladý, nebo starší tým. Ale nejlépe věkově smíšený.

Přizpůsobte profese věku

Evropská populace, včetně české, stárne. Porodnost je velmi nízká. Otázka, jak efektivně pracovat se skupinou starších zaměstnanců, bude stále aktuálnější.
"Zaměstnavatelé se budou muset naučit přemýšlet o obsazování pracovních míst i z hlediska věku," říká Martin Jahn, který odpovídá za personalistiku ve společnosti Škoda Auto. Například na pozicích, které nejsou fyzicky tolik namáhavé, lze zaměstnat i starší lidi.
Ti by se měli přesouvat na místa, na nichž mohou být stejně výkonní jako mladí. Ladislav Rabušic z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně podotýká, že se práce obecně směřuje do sektoru služeb a informací, v němž lze pracovat i ve vyšším věku. "Je docela možné, že společnost za třicet let ovládne seniorský duch a budou to mladí, kteří se začnou s věkovou diskriminací potýkat," dodává.

Pryč s předsudky

"Dávno je již v české podnikatelské praxi přežilý názor, že starší lidé jsou méně výkonní," říká Jiří Švestka. Představa staršího zaměstnance jako toho méně výkonného a přizpůsobivého ztrácí na významu zejména u vzdělanějších lidí z vyšších pozic. Mezi jejich přednosti patří odpovědnost, schopnost věci řešit s nadhledem a především loajalita. Hůře snášejí nejistotu při hledání nové práce, a tak raději ledaco na svém místě "překousnou".
Starší odborníci nemají v boji o práci problémy jako méně kvalifikovaní pracovníci. Vědí, že se musí neustále vzdělávat. To ale platí i pro jejich mladší kolegy.