Školné se obvykle platí v průběhu roku ve třech splátkách. U dítěte v závěrečném ročníku může dosáhnout bezmála půlmiliónové částky. Nižší ročníky jsou "levnější". Členové občanských sdružení, která při školách běžně vznikají, mívají na školném slevy. Jde o lidi podílejících se aktivně na pořádání různých akcí školy a her.

Školy dávají stipendia
Zvlášť talentovaní žáci mohou dostat stipendium, kterým může uhradit školné. "Jejich počet je však omezený, loni jsme jich udělili osm. Škola hradí školné až z devadesáti procent," říká Fraser Litster z Britské mezinárodní školy v Praze.
Podle Jany Krchové, ředitelky rozvoje Mezinárodní školy v Praze, nabízí její škola nadaným českým školákům dokonce plné stipendium. "S naší pomocí byl letos jeden talentovaný student přijat na Oxfordskou univerzitu a další na slavný Massachusetts Institute of Technology," dodává.
Kromě školného musí rodiče počítat ještě s výdaji na stravování, dopravu či poplatky za zkoušky. Jejich ceny se pohybují zhruba od dvou do 12 tisíc korun. Za učebnice se obvykle poskytuje vratná záloha. Při školách jsou často zřízeny nadační fondy, jimž každý může věnovat finanční dar na provoz, projekty školy i na stipendia žáků.

Jak lze studovat
Chcete-li dát své dítě do zahraniční či mezinárodní školy v jeho šesti letech, ověřte si, zda jí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky povolilo plnění povinné školní docházky.
Pokud škola není zapsána v rejstříku škol, což zahraniční instituty nebývají, musí být vaše dítě zároveň zapsáno na škole, která v rejstříku je. "Dítě potom jednou za pololetí, nejpozději však za dva roky, skládá na škole, kde je zapsáno, zkoušky," vysvětluje Ondřej Gabriel, mluvčí ministerstva školství. Na prvním stupni je to z českého jazyka a z vlastivědy, na druhém pak ze zeměpisu a dějepisu České republiky. Jen tak žák vyhoví požadavkům českého vzdělávacího systému a získá právně uznatelné vysvědčení.
Mezinárodní a zahraniční školy mají většinou 13 ročníků, žáci je mohou navštěvovat od 18 měsíců do 18 let věku. Přestoupit na ně z české školy lze prakticky v kterémkoli z ročníků. Avšak smysl má například přestup desetiletého dítěte na sedmileté gymnázium, tj. do jeho prvního ročníku. Nebo po absolvování povinné školní docházky na české škole přejít na poslední čtyři roky středoškolského studia. Je možné využít externí docházky pouze na jazykovou či jinou výuku. V takovém případě přijde roční školné na 15 až 40 tisíc korun, záleží na náplni a frekvenci externího učebního programu.

Jiní spolužáci i výuka
Je třeba počítat i s tím, že vaše děti budou studovat po boku spolužáků pocházejících z různých zemí. Na Mezinárodní škole v Praze se učí přes 750 dětí ve věku od tří do osmnácti let, Češi tvoří 11 procent žáků. "Máme tu děti více než padesáti národností. Nedávno se na oslavě sešly všechny v krojích zemí, z nichž pocházejí. Byla to pestrá, krásná podívaná," říká Jana Krchová.
Praktickou výhodou mezinárodní a zahraniční školy je především fakt, že bývají součástí celosvětové sítě podobných škol. Takže děti, jejichž rodiče žijí střídavě v různých zemích, navštěvují v podstatě stále tu samou školu. Její vyučovací metody vycházejí z osnov konkrétních země, nebo z kombinace uznávaných učebních postupů celého světa. Většinou umožňují žákům mnohem více než memorování faktů. Studenti jsou vedeni k samostatnosti a k tomu, aby předvedli, jak pochopili látku a dovedli vysvětlit její podstatu. Na všech akreditovaných zahraničních školách mají žáci možnost složit závěrečné zkoušky International Baccalaureate (IB). Tedy mezinárodní maturity, která je uznávána po celém světě a otevírá brány na zahraniční univerzity.

Rodiče a učitelé
Učiteli jsou především cizinci. Za jejich odbornost a kvalifikaci zodpovídá škola. Učitelka fyziky Katherine Leech učí na Britské mezinárodní škole teprve měsíc. "Česky ještě moc neumím, ale učím se," říká. Rodiče se při komunikaci se školou nemusí obávat jazykové bariéry. Informace o chování a učebních pokrocích dítěte dostanou v češtině.

Celosvětově uznávané zkoušky
IGSE - International General Certificate of Secondary Education
Touto zkouškou zakončují britští žáci v 16 letech povinnou školní docházku. Na institutech, které vyučují podle britských osnov, je tedy obvyklá. K jejímu výsledku přihlíží univerzita, na kterou se student hlásí. Žáci se na IGSE připravují v 10. a 11. ročníku střední školy (obdoba 1. a 2. ročníku české SŠ).
IB - International Baccalaureate
Pokračování studia ve 12. a 13. třídě (3. a 4. ročník české SŠ) je zakončeno zkouškou IB ze šesti předmětů. Studenti zároveň zpracovávají esej na určité téma a dokládají výsledky své praxe (obdoba stáže). Úspěšně zvládnutá IB umožňuje studentovi bez absolvování přijímacího řízení nastoupit na univerzitu, ať v zahraničí nebo v ČR. V Americe dokonce může jít hned do druhého ročníku vysoké školy.
(švih)

Co je dobré vědět?
Zahraniční škola:
* může být zřízena při diplomatické misi nebo konzulárním úřadu České republiky. Nebo právnickou osobou se sídlem mimo území České republiky či fyzickou osobou, která je cizím státním občanem
* nemusí být zapsána ve školském rejstříku. A pokud není, musí být dítě zároveň žákem spádové školy nebo jiné školy zapsané v tomto rejstříku
* tvoří součást vzdělávací soustavy země, z jejíž učebních osnov vychází, a je tedy uznána i nejvyšším školským orgánem této země.
* Pozor!
Rodiče by si měli ověřit, zda má škola povoleno plnění povinné školní docházky. Akreditaci udílí Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže České republiky. Rodiče i děti by měli mít vždy zaručeno právní uznání vysvědčení, přídavky na děti i zákonné zdravotní pojištění žáků.
(švih)