V Seville se obchoduje s world music

/Od našeho spolupracovníka/

Cílem hudebních vydavatelů a koncertních promotérů je ode dneška jihošpanělská metropole Sevilla. Začíná tu mezinárodní hudební veletrh Womex, zaměřený na world music, na který míří také čeští vydavatelé.
Womex, který potrvá do neděle, se letos koná po dvanácté a z alternativních a komerčně nejistých počátků vyrostl ve stabilní a prosperující veletrh. Ve srovnání s Midem v Cannes či berlínským Popkommem si ale udržuje lidskou dimenzi, sociální vazby i propojení s nezávislými strukturami. Například každoročně veletrh věnuje prostor organizaci Freemuse, která monitoruje cenzuru v hudbě i potlačování práv hudebníků. V minulých letech se Freemuse zaměřila nejen na Afganistan, Jižní Afriku a romské muzikanty v Rumunsku, ale také na dění v západní Evropě.
Mezi diskutujícími bude letos například Aki Nawaz z britské skupiny Fun Da Mental, jehož metody propagace sahají až k hranici dobrého vkusu i svobody slova a budí tak obavy, zda vlastně nezvyšují napětí mezi muslimskou a západní veřejností.

Přijde smrt CD?

Důležitým tématem Womexu jsou nové technologie v hudební distribuci i médiích. Menšinové žánry posiluje prodej přes internet, který na rozdíl od kamenných obchodů není omezen skladovací kapacitou, k zákazníkům se tedy dostanou i ty nejobskurnější tituly. Změnu reflektuje jedno z diskusních témat programu Womexu: Smrt CD a přechod z fyzických na digitální media.
Tou hlavní náplní veletrhu je ovšem "networking", vytváření kontaktů mezi umělci, festivaly, vydavateli a médii. Počet registrovaných návštěvníků každoročně stoupá, letos se blíží k číslu 2500. Z Česka jezdili na Womex donedávna především festivaloví organizátoři "lovit" účinkující, ale v posledních letech se veletrh stal příležitostí také pro export.
Nejobsáhlejší katalog tradiční i alternativní české hudby nabízí brněnská značka Indies, která na Womexu letos představí hudbu Ivy Bittové, dvojice Tarafuki, romského rappera Gipsyho.cz nebo slovenskou skupinu Družina.

Sedm samurajů

Ideální je, když na Womexu může nabízená skupina zahrát, výběr účinkujících je ovšem náročný. Porota zvaná Sedm samurajů vybírá každoročně z více než 500 přihlášek čtyřicet umělců, vedle kvality sleduje i národnostní a stylovou vyváženost.
Veletrh nabízí také filmy. Letos například snímek britského dokumentaristy Simona Broughtona nazvaný Mariza, aneb příběh fada, který měl před týdnem premiéru na pražském festivalu MOFFOM.
Program vrcholí udílením výroční ceny Womexu za celoživotní zásluhy. V minulých ročnících ji obdrželi například tvůrci projektu Buena Vista Social Club, arménský hudebník Djivan Gasparyan či posmrtně pákistánský zpěvák Nusrat Fateh Ali Khan. Letošní cena směřuje poprvé do Jižní Ameriky, získá ji kolumbijská zpěvačka Toto la Momposina, jejíž repertoár odráží černošské, indiánské i evropské vlivy.