Nový příspěvek na žáky rozdělil slovenské školy

/Od naší zpravodajky/
Školy s mladými pedagogy to budou mít na Slovensku složitější. Ministerstvo školství připravilo zákon, podle kterého se mění vyplácení příspěvků na žáky. Nebudou se řídit jen typem škol, ale především věkovým složením pedagogického sboru. Čím bude starší, tím vyšší příspěvek škola získá. Rozhodujícím kritériem se má totiž stát zařazení učitelů do platových tříd. A o tom rozhoduje délka praxe.
Ministr školství Ján Mikolaj, který byl nominován za SNS, tvrdí, že je to výrazný krok ke zlepšení výuky. Měl by přilákat kvalitní lidi. Školy, které zaměstnávají učitele, kteří nemají potřebné vzdělání, na tom budou hůř. Nesplnění kvalifikačních kritérií znamená automatické zařazení do nižší platové třídy.
Školy se podle něho budou snažit získat mladé, fundované lidi. Ty ostatní mají změny motivovat, aby si co nejrychleji doplnili potřebnou kvalifikaci. Možností mají prý rozhodně dost.
V tom mu oponuje jeho předchůdce Martin Fronc: "Je to zásadní omyl. Na novelu doplatí právě školy, kde mají převahu mladí kvalifikovaní učitelé. Musí mít splněnu pětiletou praxi. Pokud bude mít zařízení převahu mladých učitelů s praxí do pěti let, dostane méně peněz. Právě mladé pedagogy jsme se snažili do škol přitáhnout určitými výhodami. Hmatatelnými. Rostl jim plat rychleji než starším učitelům," připomíná ministr svá opatření.

Spravedlivé hodnocení

Některým školám se opatření líbí, jiné jsou zásadně proti němu.
Řada učitelů si myslí, že by se odměňování mělo řídit víc úrovní jednotlivých zařízení než věkovým složením pedagogického sboru.
"S tím nesouhlasím, kde je objektivní měřítko úrovně?" ptá se František Huťka, ekonom základní školy na Prokofievově ulici v Bratislavě. Upřesňuje, že škola má 51 zaměstnanců, z toho 31 učitelů. Všichni splňují kvalifikační podmínky, prošli kvalifikačními zkouškami a jsou zařazeni do 11. platové třídy.
Školu navštěvují téměř čtyři stovky žáků. Na jednoho žáka se státní příspěvek pohybuje ročně okolo 23 tisíc korun.
"Vždy jsme se zasazovali za to, aby kvalifikace učitelů byla zohledněna. Považujeme to za spravedlivé. Všechno ostatní je čistě subjektivní hodnocení. Podle čeho budeme posuzovat úroveň škol? Základní škola je od toho, aby poskytla základní vzdělání. Mnohé je na úrovni nikoliv pedagogů, ale žáků," tvrdí Huťka.

Mladí se nehrnou

Kvalifikovaní pedagogové chybějí především na východním Slovensku. Jak shodně tvrdí ředitelé škol v Trebišově, Vranově nad Toplou, Michalovcích i Košicích absolventi vysokých škol se za katedry nehrnou.
"Pro nás je příspěvek na žáka výhodný. Kvalifikovaní učitelé se shánějí těžko. Kdo z mladých by prý chtěl pracovat za almužnu. Splňuji všechny podmínky, mám dvaatřicet let praxe. Jsem zařazena do 11. platové třídy a dostávám měsíčně okolo čtrnácti tisíc čistého. To není často život, ale živoření! Vím, že vzdělaní lidé jsou základem vyučovacího procesu, ale na druhé straně ne všichni jsou také dobří učitelé. Mám třídu, kde je hodně dětí ze sociálně nejslabších rodin. Mnohé z nich učení otravuje. K těmto dětem musí být individuální přístup a jde to někdy pomaleji. Něco je v délce praxe, ale na některé by nestačil ani sebelepší, sebevzdělanější učitel," uvažuje Helena Cingová. Myslí si, že by se ve vzdělávacím procesu mnohé změnilo, pokud by pedagogové byli za svoji práci patřičně odměňováni.
Slovenským učitelům svítá na lepší časy. Premiér Róbert Fico jim slíbil, že jim zvýší platy. Měly by už příští rok dosáhnout průměrné mzdy, tedy necelých 18 tisíc korun. Novelu zákona o financování škol by měl parlament projednat v listopadu.