Manažer má sledovat výkony svých lidí a motivovat je k ještě lepším. Nejen dobrým slovem, ale i penězi. Na druhou stranu také musí šetřit finanční zdroje firmy. A čím více se mu to daří, tím roste zase jeho ohodnocení. Nechuť navrhnout vyšší odměnu zaměstnanci, třeba i velmi šikovnému, má tedy svůj důvod.
"Každý nadřízený při zvažování, jestli zvýšit či nezvýšit plat, balancuje na tenké hranici posuzování, zda pracovníkova nespokojenost s odměnou nepřerůstá v jeho rozhodnutí odejít z firmy," říká personalistka Alena Chlumská z poradenské společnosti Billanc Partners. Hledat a zaškolit nového člověka totiž stojí firmu nesrovnatelně víc než pár tisíc, které mohl pracovník dostat.

Zbraně pro boj za vyšší plat
Vedle toho, jak si říct o vyšší plat, je dobré vědět, kdy si říct. Jaká chvíle je vhodná k tomu, aby zrnko vaší žádosti padlo na úrodnou půdu. "Určitě uspějete, pokud došlo k výraznému navýšení vašich odpovědností, k rozšíření činnosti oproti kolegům, nebo dokonce k přestupu na vyšší pozici," říká Bára Stejskalová, výkonná ředitelka Úseku lidských zdrojů společnosti T-Mobile.
Chcete-li dostat přidáno, zvažte sebekriticky, proč by se tak mělo stát. Jste-li o své pravdě přesvědčeni, oznamte šéfovi, že s ním chcete probrat výši svého platu. Možná odvětí, že ji považuje za přiměřenou vzhledem k tomu, co odvádíte. Nechte si otevřená vrátka a zeptejte se, co můžete pro zvýšení platu udělat. Vypočítá-li šéf vaše nové povinnosti, můžete se do jejich plnění pustit. Anebo být rádi za to, co máte. Pokud vás nadřízený neodmítne a domluví si hned termín schůzky, je to signál, že by za vás nerad hledal náhradu.
Během jednání buďte věcní. "Zaměstnanec musí především umět obhájit své stanovisko a zdůvodnit, proč zrovna on by měl dostat přidáno. Argumenty by se měly opírat o jeho pracovní výsledky a přínos firmě," říká Milan Janoušek, manažer ze společnosti Okin Facility. Mějte svou řeč dobře promyšlenou a logicky seřazenou. Nebuďte agresívní, ale také ne předem poražení.

S čím neuspějete?
To, že děláte svou práci bez chyb, považují šéfové za standard. Ne za důvod ke zvýšení platu. Ani odpracovaná léta na stejné pozici nejsou tím nejpádnějším argumentem pro lepší odměnu. Vyhrožovat výpovědí, pokud hned nedostanete přidáno, je riskantní. Můžete být sice přesvědčeni, že se po vašem odchodu firmě přestane dařit, ale nadřízený nemusí tento názor sdílet. Navíc ho takovým vydíráním naštvete. A to i kdybyste patřili k těm nejlepším lidem ve firmě.
Není také nejšťastnější přijít s tím, že kolega bere za stejnou práci víc než vy. "Většinou mají zaměstnanci zakázáno mluvit o platu. Takže bych se jako manažerka spíš zeptala, jak o výši platu kolegy ví. A řešila bych, kdo porušil interní pravidla a trousí po firmě informace, které mají být tajné," poznamenává Alena Chlumská. V takovém případě by šla diskuse o vašem platu jistě stranou. Nebo byste se dozvěděli, že kolega sice bere víc peněz, ale zároveň ji vykonává lépe, efektivněji. A vůbec celkově stojí firmě za to si ho udržet. Je ale možné, že jste manažerovým černým svědomím a on dobře ví, že berete méně, než zasloužíte. Ozvete-li se, plat vám zvýší. A nemusíte se přitom odvolávat na příjem kolegy.

Obáváte se žádat?
Patříte k těm, kteří sedí v koutě a doufají, že si jejich výkonů někdo všimne? Nebo je vám trapné o plat "žebrat"? Šéfové, kteří sami někomu přidají peníze, jsou však spíše výjimkami. Nezávislý konzultant Michal Fábera byl jedním z nich. "Sám jsem zvyšoval plat lidem, kteří si myslím ani neuvědomovali, jak dobrou práci dělají. Své kvality chápali jako samozřejmost. Tyto případy mi v mé manažerské kariéře udělaly snad nejvíc radosti. Proto jsem je ocenil," vzpomíná Michal Fábera na šestnáct let v bezpečnostní agentuře Group 4 Falck, kde byl generálním ředitelem.
Dlouhá praxe v agentuře ho ale naučila, že jí žádný z klientů sám od sebe vyšší ceny za služby nenabídne. Musela si o ně říkat sama. "A s platem je to stejné. Jste-li přesvědčeni, že si za svou práci zasloužíte víc, prostě jděte a řekněte to na pravém místě," říká Michal Fábera. I kdyby všechno nedopadlo podle vašich představ, můžete mít dobrý pocit, že jste aspoň něco udělali. A navíc jste získali užitečnou informaci o tom, do jaké míry si firma vaší práce cení.

Jak si říct o vyšší plat?
1. Odpovězte si nejprve sami na otázku, proč byste měli dostat přidáno.
2. Své argumenty sdělte šéfovi. Buďte věcní, opírejte se o své výkony.
3. Neodvolávejte se na platy jiných kolegů. Ani na to, že potřebujete splácet hypotéku.
4. Pokud vás šéf odmítne, zeptejte se, co můžete pro zvýšení platu udělat.