Slovenští invalidní důchodci dostanou zpět veškeré peníze, o které přišli před dvěma lety, po přehodnocení invalidních penzí. Rozhodl o tom slovenský kabinet, přes protesty ministra financí. Ten žádal, aby byla vyplacena jen část dávek, o které invalidé přišli po přijetí zákona o zpřísnění posuzování jejich zdravotního stavu. Ačkoliv návrh původně předpokládal, že o vrácení musejí poškození žádat, všechno je nyní na Sociální pojišťovně. Má na nápravu stavu rok a půl.
Novelu zákona, která upravovala nebo odebírala invalidní důchody, navrhl bývalý ministr práce a sociálních věcí Ludovít Kaník. Tvrdil tehdy, že ti, kteří pobírají invalidní penze oprávněně, se ničeho obávat nemusí. Stát prý chce kategoricky snížit možnost zneužívání těchto dávek. "Je to namířené proti lidem, kteří se projíždějí luxusními auty, s označením invalida. Všichni víme, které vrstvy společnosti se to týká, kdo takto často provokuje," obhajovala zpřísněné podmínky i jeho nástupkyně Iveta Radičová.

Nejvíc protestovali horníci

Prvenství ve zneužívání sociálních dávek dlouho drželi Romové. Podle některých sociálních analýz byl každý druhý dospělý invalidním důchodcem. Nejvíc ovšem rozhodnutí kabinetu pobouřilo bývalé horníky.
Ti dokonce několikrát veřejně protestovali. Šlo jim také o úrazové renty, o které mohli podle novely přijít. Mnohé kategorie určující nemoci z povolání byly zrušeny.
Bývalý ministr Kaník reagoval na hornické demonstrace tím, že zastavil přehodnocování a předložil novelu zákona, která zvýšila bodové hodnocení některých diagnóz. Horníci spokojeni nebyli.

Hrubá chyba bývalé koalice

Rozhodnutím Dzurindova kabinetu o snižování invalidních důchodů se zabýval i Ústavní soud, na který se obrátila bývalá opozice v čele se Smerem.
Ten 19. července 2004 rozhodl, že stát porušil ústavu, když sáhl invalidům na jejich sociální dávky.
"Rozhodnutím předchozí vlády bylo negativně postiženo 23 tisíc lidí. Mnohým se důchody snížily, mnohým byly odebrány a to má obrovský vliv na životní úroveň těchto lidí. Protože Ústavní soud rozhodl, že přehodnocení, které vedlo k odnětí nebo snížení, bylo protiústavní, důchodcům se vrátí všechno, o co přišli. Neděláme nic jiného, jen napravujeme hrubou chybu bývalého kabinetu," prohlásil premiér Róbert Fico.
Na otázku, kde vezme jeho vláda sumu 1,7 miliardy korun, kterou na vrácení peněz bude potřeba, odpověděl, že se peníze jednoduše musí najít. "Kdyby se mělo vzít kdekoliv, pokud bylo jednou porušeno ústavní právo, musí se lidem vrátit elementární spravedlnost. Není to suma, kterou bychom nedokázali zvládnout."

135 tisíc případů

Sociální pojišťovna přehodnotila během uplynulých dvou let 135 tisíc invalidních důchodů. Ve více než čtyřech tisících případů přiznala zvýšení těchto dávek. V převážné části případů však konstatovala, že stav se nemění.
Kolem posuzování zdravotního stavu panovalo od samého začátku mnoho nejasností a týkaly se nejen bodového ohodnocení. Poslanci přes značný nesouhlas ministerstva práce například prosadili, že invalidní důchodci mohou paralelně s pobíráním dávek pracovat.
Sociální pojišťovna bude znovu přezkoumávat trvání invalidity nebo částečné invalidity od listopadu. Jde o příjemce, kterých se dotkl verdikt Ústavního soudu. Řídit se při tom bude předpisy platnými před rokem 2004.
Pokud se při přehodnocení podle předešlých předpisů prokáže, že lidé měli na invalidní důchod nárok, dostanou ho zpětně za celé období i s příslušnými valorizacemi.