Pamuk hledá příčiny sváru kultur

Letošní Nobelovu cenu za literaturu včera získal turecký spisovatel Orhan Pamuk, považovaný za favorita už loni. Pamuk se stal celoevropsky proslulý nejen svými dvěma klíčovými romány, Mé jméno je červená a Sníh, ale také svojí politickou angažovaností a kritikou tureckého vnímání nedávné minulosti: za zmínky o arménské genocidě a vyvražďování Kurdů mu hrozilo až tříleté vězení a zároveň díky nim získal v Evropě ještě větší proslulost.
Pamukovy knihy se vážou hlavně k jeho rodnému městu Istanbulu a ke střetávání evropské a asijské kultury a civilizace, horkému tématu posledních let, které je úzce provázané s politikou. "Během hledání melancholické duše svého rodného města Pamuk objevil nové symboly sváru a proplétání kultur," uvedl včera Nobelův výbor.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.