90641_tema_kone (koně)
Snímek: Ivo Goldbach

Ačkoli byla agroturistika ještě před několika lety okrajovým odvětvím cestovního ruchu, v poslední době se její obliba stále zvětšuje. Zatímco v zahraničí je agroturistika spojená především s pobyty na farmách a vyzkoušením si venkovského stylu života, v českých končinách najdete pod tímto novým pojmem především vyjížďky na koních.

Pohled na svět ze sedla koně si můžete dopřát, ať už se jezdectvím zabýváte dlouho, nebo toužíte po zcela nových zážitcích. Jízdárny a farmy, které akce na koních pořádají, přizpůsobí vaší pokročilosti délku a styl vyjížďky. Nabídka je skutečně široká; pokud se chcete naučit jezdit a starat o koně, můžete dojíždět pravidelně a postupně pronikat do tajů jezdeckého umění.
Pro ty, kteří si touží ježdění na koni jen vyzkoušet, jsou určeny kratší, maximálně několikahodinové vyjížďky. Jestliže jste naopak zvyklí s uzdou a sedlem zacházet, můžete si dopřát i několikadenní putování.
Připravili jsme pro vás tipy na turistické jízdárny z celé republiky. Stačí si jen vybrat, kterou část naší země byste chtěli ze sedla koně poznat a prozkoumat.


Nebanice: Lázeňský trojúhelník
V trojúhelníku mezi legendárními lázeňskými městy Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně najdete Nebanice. První zmínky o této obci ležící v malebném údolí Ohře pocházejí už ze třináctého století a zdejší jízdárna proslula chovem starokladrubských koní. Kromě aktivit pro profesionály však Nebanická jízdárna nabízí i rekreační vyjížďky po zdejší kouzelné krajině, jejíž kolorit dotvářejí i blízké přehrady Jesenice a Skalka.

Cena: Za hodinovou procházku do terénu zaplatíte dvě stě korun. Kontakt: Pokud se chcete projet v okolí našich nejznámějších lázní na koni, podívejte se na stránky: www.nebanice.com  nebo využijte telefonů: 354597105, 731472316 (mail: eva.simackova@quick.cz).


Jablonec nad Nisou: Ranč "U potoka"
Chcete něco víc než klasickou vyjížďku? Rádi byste si dopřáli celý víkend u koní s veškerým servisem? Líbí se vám severní Čechy? Pak pro vás ideální volbu představuje jablonecký ranč "U potoka." Jeho součástí je i penzión, stylová hospůdka s udírnou a grilem nebo třeba dětským hřištěm. Ranč nabízí jezdcům veškeré služby a jejich nabídka je opravdu velmi široká. Dopřát si tady můžete základní jezdecký výcvik, pravidelný trénink, jezdecké kursy zaměřené na děti, projížďky na saních nebo třeba stále oblíbenější ski-jöring (jízda na lyžích tažených koněm).

Cena: Hodina základního výcviku vás vyjde na 300 Kč. Za stejnou cenu máte vyjížďku do přírody, půlhodina ski-jöringu stojí o sto korun méně. Půlhodina v kočáře nebo na saních, která je určena pro tři až čtyři osoby, stojí 400 Kč.
Kontakt: Další informace a aktuality můžete získat na adrese: www.horse-ranch.net nebo na telefonech: 608235252, 606308696.


Litoboř: Na koni do Babiččina údolí
Babiččino údolí, zámek Ratibořice, hospital Kuks, safari ve Dvoře Králové, nebo třeba přehrada Rozkoš; to všechno jsou atrakce, které najdete v blízkosti jízdárny Litoboř. Některé z nich přitom můžete navštívit i na koni. Jízdárna vám nabídne široké spektrum služeb a své aktivity přizpůsobí vašim přáním, takže si tady můžete uspořádat i například dětský den, firemní akci, nebo třeba grilování. Kromě klasických vyjížděk nabízí jízdárna i svatební projížďky kočárem nebo třeba tematicky zaměřené dětské tábory.

Cena: Hodina výcviku vás vyjde na 300 Kč (pokud si koupíte deset hodin, jedna hodina vás bude stát pouze 200 Kč). Vyjížďka stojí 250 korun na hodinu (při koupi deseti hodin se snižuje na dvě stě korun na hodinu). Kontakt: Další informace načerpáte na stránkách: www.jizdarnalitobor.com , nebo na telefonu 491491726.


Svojetice: Vyjížďky kolem Prahy
Jestliže hledáte místo, kde byste si mohli zajezdit na koni a zároveň zabavit celou rodinu, můžete zvolit Ranch Dolton ve Svojeticích nedaleko Jevanských rybníků. Kromě vyjížděk na koni tady můžete provozovat cykloturistiku, navštívit solnou jeskyni a vaše děti mohou navštívit dětský koutek či ZOO. Kromě klasických vyjížděk po zdejší půvabné krajině (k dispozici je tu pro vás pět koní a jeden poník) si můžete dopřát i projížďku kočárem nebo výcvik s instruktorem.

Cena: Jízda s instruktorem, výcvik i vyjížďka kočárem vás vyjde na tři sta korun na hodinu.
Kontakt: Aktuální nabídku služeb i novinky z ranče Dolton najdete na adrese: www.doltonranch.cz nebo na telefonním čísle: 323660243.


Horní Bukovina: V sedle pod Bezdězem
Jestliže máte smysl pro romantiku, překrásné výhledy na Bezděz, Ještěd a vrcholky Krkonoš, které vám nabízí krajina kolem Horní Bukoviny, jsou pro vás jako stvořené. Pokud si v tomto kraji zvolíte jízdárnu Žák, můžete si vybrat z hodinových vyjížděk pro začátečníky i z celodenních tras, které trvají přibližně šest hodin. Celodenní vyjížďky přitom vedou bývalým vojenským prostorem Ralsko, který se může pochlubit nedotčenou přírodou, okolím Hradčanských rybníků a krásnými lesy. Zaplatit si tady můžete i výcvik jízdy na koni ve všech pokročilostech.

Cena: Pokud jste začátečník a s ježděním nemáte zkušenosti, zaplatíte za půlhodinu jízdy s trenérem sto padesát korun. Lekce pro pokročilé jezdce a zdokonalení jízdy vás vyjde na 250 Kč.
Kontakt: Informace a přehled nabízených akcí najdete na adrese: www.jizdranazak.cz, či na telefonních číslech 326786002, 606585380.

90641_tema_kone_isumava (šumava)
Malebnou přírodu Šumavy je možné obdivovat při výletech, které nabízí vyšebrodský jezdecký klub Nowa.
Snímek: www.nowa.cz

Divišov: Šumavská expedice
Horské louky obklopené nekonečnými lesy, fascinující výhledy do krajiny z ptačí perspektivy, majestátní siluety hradů čnící z vrcholků kopců; to všechno vám mohou nabídnout jízdárny na Šumavě. Vybrat si můžete například jízdárnu v Divišově, kterou najdete jen kousek od Sušice. Při celodenních vyjížďkách, nebo několikadenním putování, tady na koni můžete navštívit například Rábí, Velhartice nebo hrad Kašperk. Pokud si na vyjížďku vyberete hezké počasí, můžete si vyzkoušet i brodění řeky, nebo plavení v rybníce.

Cena: Celodenní vyjížďka vás vyjde na 1100 Kč. Za hodinu individuálního výcviku zaplatíte 250 Kč. Týdenní letní tábor pro děti stojí 4000 Kč.
Kontakt: Víc informací najdete na stránkách: www.divisov.jizdarna.cz . Rezervovat vyjížďky si můžete na číslech: 604504353, 603586413 nebo na mailu: jpichler@mybox.cz .


Kovářov: Na koni Železnými horami
Pokud se vyhoupnete do sedla na ranči LL v Kovářově, můžete se těšit na vyjížďku romantickým prostředím Železných hor, okolím Sečské přehrady nebo k hradu Lichnice. Na ranči najdete stáj, jízdárnu, stylovou restauraci a ubytování ve westernových bungalovech. Ranč vám nabízí jak turistické, tak sportovní vyjížďky, které zahrnují cval i klus. Zaplatit si můžete i instruktážní hodinu na lonži.

Cena: Za hodinu turistické vyjížďky zaplatíte dvě stě korun, za sportovní vyjížďku o dvacet korun víc. Za dvacetiminutovou instruktáž na lonži dáte sedmdesát korun. Kontakt: Aktuality a informace najdete www.kovarov.info, případně na telefonu: 602 624 622.

90641_tema_kone_kovarov (Kovářov)
Snímek: Archiv

Habartice: Netradiční Klatovsko
Pokud patříte k vyznavačům spíše nekomerčních aktivit a máte rádi krajinu kolem západočeských Klatov, můžete za základnu svých vyjížděk zvolit například Calverovu jízdárnu, která je zároveň malou rodinnou farmou. Pronajímají se zde koně s vysokým podílem arabské a plnokrevné krve. Projet se můžete idylickým předhůřím Šumavy v přírodní rezervaci Plánický hřeben. Specialitou jízdárny je, kromě klasických služeb, i odborná hiporehabilitace a animoterapie pro postižené děti. Zaplatit si můžete také vícedenní putování na koňském hřbetě.

Cena: Za hodiny začátečnické vyjížďky zaplatíte 180 Kč, pro pokročilé vyjde hodina vyjížďky na 250 Kč. Při vícedenních vyjížďkách vás den přijde na tisíc korun za den. Jedna lekce hipoterapie pro postižené děti stojí 80 Kč. Kontakt: Detailnější informace a podrobný ceník jednotlivých služeb získáte na adrese www.calverova.jizdarna.cz . Jízdárnu můžete také kontaktovat na číslech: 376 394 411, 608 642 718, nebo na mailu: calverova@jizdarna.cz .


Třebušín: Okolím Litoměřic
Na úpatí tří kopců, přímo v srdci Českého středohoří leží vesnička Třebušín, která se může stát vaší základnou, pokud se rozhodnete ze sedla poznat krásy Litoměřicka. Na koních tady můžete vyjet na četné kopce a pokochat se výhledem na nádhernou krajinu, louky a lesy. Provozovatelé ranče 3V slibují, že na svých vyjížďkách budete mít velkou šanci potkat se se srnkami, daňky, muflony i divokými prasaty. Pokud zrovna nebudete sedět na koni, můžete podniknout výlet na nedaleký zámek Ploskovice nebo do starobylých Litoměřic.

Cena: Hodinová vyjížďka do přírody vás vyjde na dvě stě padesát korun, jednodenní výlet potom na 1200 Kč. 1500 Kč zaplatíte za den vícedenního putování. Tady je však v ceně ubytování, polopenze, průvodce a motorizovaný doprovod. Kontakt: Další informace vám nabídnou stránky: www.agroturistika.info  nebo můžete využít číse:l 416 797 468, 723 073 073 a mailu: agroturistika@seznam.cz .

90641_tema_kone_hribe (hříbě)
Snímek: Archiv

Kostelany: Ve westernovém stylu
Pokud jste se v době svého dospívání zhlédli v Sedmi statečných a oslovuje vás romantika divokého západu, máte jedinečnou šanci vyzkoušet si ji na vlastní kůži. Jestliže navíc vyžaduje komfortní servis a hledáte vyžití na několik dnů, můžete vyzkoušet ranč Kostelany, který najdete jen kousek od Kroměříže. Ranč se specializuje na westernové ježdění a zaplatit si tady můžete jak vyjížďky, tak jednorázové i dlouhodobé výcvikové kursy. V rámci života na Divokém západě si můžete vyzkoušet i takové aktivity, jako jsou například rýžování zlata, opékání steaků na ohni nebo se ubytovat ve stylovém hotelu.

Cena: Hodina jezdecké školy vás vyjde na 480 Kč, vyjížďka do okolní přírody stojí o sto korun méně.
Kontakt: Podrobný rozpis služeb i fotogalerii westernového ranče získáte na www.kostelany.cz .
Rezervace vyjížděk a jezdecké školy můžete provést na číslech: 573 367 272, 602 765 544.


Dolní Moravice: Na úpatí Jeseníků
V nadmořské výšce téměř 800 metrů, na úpatí Hrubého Jeseníků najdete jízdárnu Hamříkova stáj. V průběhu celého roku si tady můžete vychutnat projížďky na koních zdejší drsnou a neprávem opomíjenou krajinou. Navštívit můžete půvabné lázně Karlova Studánka nebo nedaleký Bruntál a až si budete potřebovat rozcvičit jízdou na koni namožené svaly, můžete podniknout výšlap na Praděd nebo k Petrovým kamenům. Hamříkova stáj vám navíc nabízí celý komplex služeb, jako jsou tenisové kurty, sauna nebo minigolf.

Cena: Půlhodinová jízda na koni vyjde začátečníky na sto padesát korun. Pro pokročilejší jezdce jsou určeny vyjížďky do terénu, které stojí tři sta padesát korun na hodinu. Za půlhodinový výcvik na lonži zaplatíte sto sedmdesát korun. Kontakt: Pokud byste se rádi projeli na koni Bruntálskem, podívejte se na stránky: www.hamrikovastaj.cz nebo volejte na číslo: 554273274 (info@hamrikovastaj.cz).


Co si vzít na koně

Jak začít: Informace pro amatéry i zkušené jezdce
Nezáleží na tom, kolik hodin v sedle máte za sebou, z nabídky jízdáren si vybere každý. Pokud jste zkušeným jezdcem a s koni máte zkušenosti, zcela určitě víte, jaké vybavení potřebujete a dokážete odhadnout své možnosti. Jestliže jste však na koni ještě neseděli, nebo za sebou máte jen pár hodin v sedle, měli byste na tuto skutečnost provozovatele jízdárny upozornit. Celodenní vyjížďky, které čítají obvykle šest hodin, nebo dokonce několikadenní vandry, nejsou určeny pro každého. Jízda na koni je pro necvičeného jezdce velmi náročná a pro celodenní několikahodinovou vyjížďku instruktoři obvykle vyžadují, abyste byli schopni zvládnout koně alespoň v klusu a cvalu. Provozovatelé jízdáren, které mají ve své nabídce několikadenní putování, upozorňují na bezvýchodnost situace, kdy v polovině cesty klient zjistí, že přecenil své tělesné možnosti a není ani schopný vrátit se na koni zpátky do výchozího bodu.
Dobrý jezdecký instruktor zhodnotí vaše zkušenosti a nabídne vám vyjížďku přiměřenou vašim schopnostem. To však neznamená, že by úplní začátečníci byli odsouzení jen k chození po ohradě s vedeným koněm. Pokud instruktor po základní instruktáži sezná, že jste schopní vést koně, můžete vyjet na kratší projížďku po okolí jízdárny. Pro vyjížďky se navíc vybírají krotcí a klidní koně, kteří jsou na turisty zvyklí.

90641_tema_vybaveni (vybavení)
Snímek: Archiv

Vybavení
Pro vyjížďku budete potřebovat pevné boty s pevnou patou, které se vám nebudou vyzouvat a klouzat ze třmenů. Pokud nepatříte mezi zkušené jezdce, zcela určitě oceníte dlouhé kalhoty, které uchrání vaše nohy před bolestivými odřeninami. Jezdeckou přilbu vám v kvalitní jízdárně půjčí zadarmo. Jestliže jste v ježdění na koni začátečníky, instruktor by vám měl také doporučit typ sedla, který se pro vás lépe hodí (obvykle dostanete na výběr z anglického a westernového).

Kondice
Pro běžnou turistickou vyjížďku nepotřebujete žádné zvláštní fyzické schopnosti. Zcela vystačíte s běžnou kondicí. Základním předpokladem je schopnost uvolnit se, sžít se s pohyby koně a naučit se jej citlivě ovládat. Pokud se vám vyjížďka zalíbí a rádi byste udělali krok dál, jízdárny obvykle nabízejí buďto jednotlivé výcvikové hodiny, nebo ucelené jezdecké kursy, kde si můžete své znalosti rozvinout. Některé farmy organizují podobné akce i pro děti.
Nestihnete-li se objednat na vyjížďku na podzim, nebo pokud se vám ježdění na koni zalíbí, nemusíte být zklamaní, že už je před námi jen několik dnů s pěkným počasím. Většina jízdáren provozuje vyjížďky celoročně a jízda na koni zasněženou krajinou má svůj neopakovatelný půvab. Některé farmy nabízejí navíc jízdu na saních tažených koňmi, nebo stále oblíbenější ski-jöring, což je vlastně jízda na lyžích tažených koněm. Vzhledem k tomu, že na koni jede další osoba, která jej řídí, je tento sport vhodný i pro průměrné lyžaře. Navíc některé jízdárny umožňují zakoupení dárkového poukazu, takže nejrůznější vyjížďky v různé délce trvání můžete darovat i svým blízkým.

Bohumil Dvořák

Související