Dotklo se ho to do té míry, že zatelefonoval přímo šéfredaktorovi zpravodajství STV Rolandu Kyškovi, aby ho poučil, jak má veřejnoprávnost vypadat.
Ještě předtím Kyškovi Ficova mluvčí Silvia Glendová vyčetla, že televize premiérovu zahraniční návštěvu ignorovala.

Útok na premiéra?


Šéfredaktor Kyška premiérův telefonát potvrdil v deníku SME. Prý chtěl mluvčí vysvětlit, že příspěvek se redakce snaží získat prostřednictvím výměnné sítě, od italské televize. Ta však o návštěvu neměla zájem.
"Než jsem stačil všechno říct, vzal si sluchátko premiér Fico. Řekl mi, že jsme placeni z peněz koncesionářů, a proto, jako veřejnoprávní televize, musíme o takových věcech, jako je jeho služební cesta, informovat. Máme dát do zpravodajství fotky a nějak to udělat. Později žádali, abychom odvysílali alespoň telefonický rozhovor," líčil událost.

Na podobný telefonát jiného politika si nevzpomíná. "Bohužel, současný vládní aparát si pod veřejnoprávností představuje zejména určitou dávku servilnosti," konstatoval.
Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Podle stanoviska, které mluvčí předsedy vlády zaslala agenturám, je Kyška neprofesionál a lhář. "Použil účelovou dezinterpretaci a zavádění k neopodstatněnému a politicky motivovanému útoku na předsedu slovenské vlády, čímž zásadním způsobem zpochybnil nejen svoji profesionalitu, ale i profesionalitu zpravodajství STV," píše se v něm.

"To, co premiér Fico udělal, mě šokovalo. Je to příliš okaté. Nemluvě o tom, že nešlo o zpravodajství z domova. STV nemá v Itálii korespondenta a on chce přímý vstup, aniž by jim vyšel vstříc, například nabídnutím možnosti letět s ním v letadle. Chápu snahu politiků, že chtějí získat v médiích vliv. Měli by si uvědomit, že veřejnoprávní média mají sloužit veřejnosti a nikoliv jim," řekla HN předsedkyně Slovenského syndikátu novinářů Zuzana Krútka.

Snahy získat na svou stranu televizi tu existovaly vždy. V posledních letech však nešlo o přímé zasahování, spíš se stávalo, že někdy samotná televize projevila vládní garnituře vstřícnost. Většinou to končilo pokutou udělenou televizní radou.
Televizi si úplně podrobil Vladimír Mečiar. Z veřejnoprávní STV se stalo přísně stranické médium. Premiér měl vlastní desetiminutovky, redaktoři mu museli být oddáni, aby mohli na obrazovku. Mečiar nesnášel mediální oponenty. Zrušil tiskové konference, neposkytoval rozhovory a stalo se i to, že chtěl na novináře použít fyzické násilí.

Boj s médii pokračuje


Ficův přístup k médiím je podobný. Svědčí o tom mimo jiné i přísný zákaz vstupu novinářů do stranické centrály během voleb. Slovenskou televizi obvinil Směr několikrát.
Minulý týden Fico nekompromisně ukončil tiskovou konferenci po zasedání kabinetu. Nelíbila se mu otázka o vlivu minimální mzdy na nezaměstnanost.

K novinářům se otočil zády, když ho zpovídali během nedávné Topolánkovy a Paroubkovy návštěvy. "Ptáte se jako vždy na hlouposti," reagoval podrážděně, když se zeptali zda budou rozhádaní čeští politici sedět vedle sebe na fotbale. Předseda vlády, stejně jako kdysi Mečiar, neposkytuje rozhovory, ignoruje televizní besedy. Napětí se stupňuje.

Přidal se i Slota


Fico není ve svém boji s médii osamocen.
"To, co vysílá STV, je hrůza. O komerčních televizích nebudu ani mluvit, je to na zvracení. Jsem absolutně nespokojený se zpravodajstvím STV," prohlásil nedávno šéf nacionalistů Ján Slota. Chce do veřejnoprávnosti rázně zasáhnout přijetím zákona o státní mediální politice. Měl by určit i hranici toho, co si mohou anebo nemohou média dovolit k ústavním činitelům.

Terčem ostré kritiky Slotových nacionalistů se stal nedávno i Slovenský rozhlas v souvislosti s rušením některých zahraničních zpravodajských postů. SNS žádá, aby byly obě veřejnoprávní instituce sloučeny. Do jaké míry lze rozhlas a televizi propojit, zkoumá už expertní skupina, která byla za tímto účelem zřízena na ministerstvu kultury.