Milionářská daň schválená vládou není o bohatých

/Od naší zpravodajky/

Slovenská vláda už rozhodla, jak bude měnit daňový systém. Schválila tzv. milionářskou daň, která se týká fyzických osob s nadstandardními příjmy.
Vyšší daň zaplatí všichni, kteří vykážou měsíční příjem 47 600 korun. Snižuje se jim i odpočitatelná položka. Nezdanitelná suma by měla, při těchto výdělcích, postupně vymizet. Vláda Róberta Fica míní sáhnout na příjmy víc, než se původně předpokládalo.

Ohrožené řemeslo

"Tak takhle se bohatne! Nic o tom nevím, a je ze mně milionář! Při původním návrhu, myslím, že to bylo víc než padesát tisíc, jsem věřil, že se mně to nedotkne. Myslel jsem si, že Fico chce, aby platili vyšší daň i poslanci a někteří další ústavní činitelé. Jejich výhody mně už dost dlouho rozčilují," říká Petr Vrkúň.
Je živnostníkem a hodně se bál, že kabinet sáhne i na možnost odpisu 60 procent paušálních výdajů. Nevede podvojné účetnictví, proto si může tyto zákonem určené výdaje uplatnit.
"Četl jsem, že vláda zatím paušální odpočet nechala na stejné úrovni, ale není to prý jisté," uvažuje Vrkúň. "Pokud by ho snížili, může nás to jednoduše zničit. Těch změn je v posledních letech tolik, že z toho začínám být unavený. Nejraději bych pověsil řemeslo na hřebík a šel někam do ciziny. Stavebníci jsou žádaní a já makat umím."
Nutno říct, že slovenští drobní podnikatelé si v tomto směru opravdu jisti být nemohou. Ačkoliv premiér Fico tvrdil, že je vše při starém, návrh na změnu je v parlamentu. Ministerstvo financí posunulo do sněmovny návrh zákona, kterým snižuje živnostníkům včetně řemeslníků paušální výdaje o 20 procent. Pro mnohé to v konečném důsledku znamená, pokud návrh projde, i trojnásobné zvýšení daně.
"Je to nízká hranice, především u těch, kteří pracují na živnost. Snižování paušálu může v konečném důsledku na Slovensku zničit řemeslo. Mnozí drobní živnostníci jednoduché účetnictví neovládají, budou si muset najímat síly," tvrdí Živnostenský svaz.
Ministerstvo financí oponuje, že živnostníků, kteří si uplatňují paušální náklady, je minimum - zhruba jedno procento.

Trest za úspěch i péči

"Jsou to směšné změny. Navíc zakrývají neschopnost vlády plnit předvolební sliby. Tzv. milionářská daň nejvíc zatíží střední vrstvu a určitě ne skutečně bohaté podnikatele," kritizuje změny bývalý ministr financí Ivan Mikloš a dodává: "Je to prostě trest za úspěch."
Podle něho se změny dotknou především lidí s vyšším vzděláním - lékařů, manažerů, prokurátorů, soudců i novinářů."
Obavy z připravovaných změn mají i nevládní organizace. I těm Ficův kabinet radikálně mění příjmy. Až dosud mnohé žily z dobrovolných odvodů. Firmy mohly věnovat vybrané organizaci dvě procenta z daní. Teď smějí dát pouze půl procenta. Za "mimovládky" se veřejně přimlouval i expremiér Dzurinda. Podle něho jsou ohroženy nejslabší skupiny lidí, protože většina těchto organizací se věnuje nejpalčivějším problémům společnosti - týraným dětem, sociálně slabým, postiženým nebo jiným veřejněprospěšným účelům.
Resort financí je ale přesvědčen, že mnohé prostředky jsou zneužívány a nesplňují účel. Konečné slovo bude mít parlament. Odborníci jsou toho názoru, že pokud vládní návrhy projdou, dostane spravedlivý slovenský daňový systém vážnou trhlinu.