Poradny a semináře, jak "nežít" od výplaty k výplatě


Ocitli jste se ve finanční tísni? Dlužíte, kam se podíváte, a nevíte, jak své závazky splatit? I v takové situaci je možno vyhledat odbornou pomoc. V České republice existuje hned několik organizací, které se snaží bezplatně pomáhat předluženým lidem.
Jednou z nich jsou občanské poradny Asociace občanských poraden (AOP). Ta sdružuje 39 poraden po celé zemi. "Klientům radíme jakým způsobem mohou splácet své dluhy, v některých poradnách pomáháme vytvářet i splátkový kalendář," vysvětluje ředitel Asociace občanských poraden Hynek Kalvoda.
Mnohdy je ale pomoc velmi obtížná. "Lidé k nám totiž zpravidla přijdou v době, kdy dluhy narostou do závratných výšek a na jejich majetek je nařízena exekuce. Tyto situace jsou pak dost svízelné," vysvětluje Kateřina Čočková z Občanské poradny Praha-Jižní Město.
Kromě poradenských služeb organizuje AOP také pilotní semináře, které jsou zaměřené na vzdělávání pražských škol i způsoby, jak předcházet předlužování. Obdobné semináře, jak "nepřežívat" od výplaty k výplatě a mít nějaké úspory nabízejí i další organizace.
Pomocnou ruku podává dlužníkům také občanské sdružení SPES z Olomouce. Hlavní náplní jeho činnosti je rovněž poradenství pro předlužené domácnosti.
"Poskytujeme jak internetové poradenství, tak poradenství osobní," říká předsedkyně Rady Sdružení SPES Andrea Běhálková. Vedle poradenských služeb se SPES soustřeďuje i na finanční vzdělávání. "Děláme přednášky pro poskytovatele sociálních služeb a některé skupiny našich klientů," dodává Běhálková.
Vysledovat, jak úspěšné jsou při své činnosti tyto organizace, je velmi těžké.
"Lidé k nám chodí anonymně a většinou se již nevracejí s informací, co se díky službám občanských poraden v jejich životě zlepšilo," říká Kalvoda z AOP.
V řadě případů je ale práce zmíněných institucí údělem Sisyfovým. Problém spočívá v tom, že oddlužení není otázkou týdnů a měsíců, ale zpravidla několika let. "Spousta klientů nevydrží splátkové kalendáře dodržovat, právě proto, že se jedná o běh na dlouhou trať. Často začínáme znova, což je vždy a vždy obtížnější," přiznává Běhálková.
V neposlední řadě se dlužnící mohou obrátit i na ombudsmana. A to v případě, pokud někdo dluží institucím státním - jako třeba obecní či finanční úřady.