Investoři se vracejí ke staré lásce - fotbalovému míči


Ještě nedávno se o nich mluvilo jako o obrovském zklamání. Investoři, kteří je nakoupili, si trhali vlasy. Tento rok se ale situace úplně obrátila. O čem je řeč? O fotbalových akciích.
Cenné papíry, které se v uplynulých letech propadly do závratných hloubek, patří tento rok k největším tahounům trhů.
Společnosti jako Manchester City či Parken Sport & Entertainment A/S, která vlastní dánský klub FC Kodaň, náleží k nejvýkonnějším titulům na svých domácích burzách. Parken dokonce v tomto roce posílil o 171 procent, a je tak lídrem mezi 28 společnostmi, které sleduje Bloomberg European Football Club Index. Na druhém místě je Manchester City, posilující o 95 procent a třetí je AS Roma SpA, která vyskočila o 41 procent.
Za tímto raketovým vzestupem stojí především rostoucí příjmy za prodej vysílacích práv a také pokles hladiny hráčských platů. Podle údajů společnosti Deloitte & Touche by anglickým týmům měly od roku 2007 vzrůst příjmy z prodeje vysílacích práv o 67 procent. Platy hráčů v anglické Premier League zase v minulém roce klesly poprvé v její historii.
"Fotbalové kluby začaly být znenadání mezi investory v oblibě," říká Richard Hunter z makléřské společnosti Hargreaves Lansdown. "Je ale zapotřebí si uvědomit, že úspěch akcií fotbalových týmů je závislý především na výkonu jejich hráčů na hřišti. Tyto akcie tedy patří k těm nejvíce rizikovým, a proto je nakupují hlavně skalní fanoušci klubů," dodává.
Jeho slova potvrzuje i případ AFC Ajax, jediného nizozemského týmu obchodovaného na burze. Jeho akcie se 24. srpna propadly takřka o osm procent poté, co se nedokázal probojovat do Ligy mistrů, soutěže, v níž si evropské týmy mohou přijít na poměrně slušný balík peněz. Na úkor nizozemského mužstva pak nepostoupil nikdo jiný než - Kodaň.
Současný úspěch fotbalových akcií možná přiměje ke vstupu na burzu i některé další týmy. Například Olympique Lyon, který v minulých pěti letech vždy vyhrál francouzskou ligu, má v úmyslu požádat na konci roku francouzskou vládu o povolení vstoupit na burzu. Agentuře Bloomberg to řekl mluvčí francouzského týmu Frederic Breffel. Souhlasu je zapotřebí, neboť v zemi galského kohouta doposud není fotbalovým mužstvům povoleno obchodovat své akcie na burze.
Nadšení případných investorů ovšem mírní jeden nepřehlédnutelný fakt. I přes letošní strmý růst fotbalových akcií jsou pouze tři z osmadvaceti nejvýznamnějších titulů výš, než byly při svém vstupu na burzu. Index fotbalových akcií pak od svého vzniku v prosinci roku 2000 ztratil 27 procent. Symbolem propadu je německá Borussia Dortmund. Při vstupu na burzu v roce 2000 stála jedna její akcie 11 eur, teď se prodává za 2,42 eura. Gian Paolo Rivano, manažer společnosti Gesti-Re SGR SpA, tvrdí, že na rozdíl od ostatních veřejně obchodovaných společností, zisk z fotbalových akcií je takřka nepředvídatelný. "Jsou zkrátka příliš rizikové a jejich vývoj je nadmíru ovlivněn emocemi," říká. "Fotbalové týmy by podle mne neměly být na burzu vůbec uváděny," dodává.