Historicky první výprava k Plutu odstartovala 19. ledna letošního roku. Sonda New Horizons váží včetně pohonných hmot přibližně 450 kilogramů.

Významnou "zastávkou" na její cestě bude Jupiter. Ten sondě dodá nepatrnou část své kinetické energie, aby ji urychlil směrem k Plutu. K tomuto cíli má sonda dorazit v červenci 2015, přičemž hlavními úkoly bude analýza plynů, snímkování a mapování povrchu. Při největším přiblížení bude vzdálenost kamer od Pluta okolo patnácti tisíc kilometrů.

Tím ale expedice neskončí: bude následovat průlet Kuiperovým pásem, kde vědci očekávají setkání s alespoň dvěma tělesy o velikosti několika desítek kilometrů. Během průletu sonda provede stejné výzkumy jako při přiblížení k Plutu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru