Burza vyplácí rekordní dividendu

Pražská burza vyplácí podruhé ve své historii akcionářům dividendu. Celková částka dosáhne rekordních 121,2 miliónu korun, přičemž peníze by se měly na účtech akcionářů burzy objevit nejpozději zítra. Jak řekl agentuře ČTK mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík, o vyplacení dividendy ve výši 455 korun na akcii rozhodla valná hromada burzy v červnu.
K tomuto kroku přiměly podle Kovaříka valnou hromadu především rekordní zisky burzy v uplynulém roce. Zisk před zdaněním vzrostl na 141,7 miliónu z předloňských 42,3 miliónu a čistý zisk se zvýšil na 110,1 miliónu z 30,5 miliónu Kč. "Nebyl důvod, abychom se o tuto radost nepodělili s našimi akcionáři," říká Kovařík. Největší částku z dividend získá více než pětinový akcionář Patria Finance, kterému připadne 30 miliónů. Česká spořitelna má nárok na 17,7 miliónu korun, Komerční banka na 13,9 miliónu a členové skupiny PPF, Česká pojišťovna a PPF banka, v součtu na 14,6 miliónu korun. Burza zatím nepotvrdila, zda již byly všechny dividendy akcionářům převedeny.
Za dobu své existence vyplácela pražská burza dividendu pouze jednou, v roce 1998 činila 25 korun na akcii.
Včerejší obchodování na pražské burze zpráva o vyplacení dividendy podle Tomáše Matušky z BH Securities nijak výrazně neovlivnila. "Daleko větší vliv, a to zejména na začátku seance, měla zpráva o teroristických útocích na americkou ambasádu v Damašku," říká Matuška. "Stejně jako všechny evropské trhy, i Prahu zachvátila nervozita a index PX se začal propadat," říká. Podobně negativní vliv měla podle něj i zpráva o srpnové inflaci ve Velké Británii. Její meziroční růst byl nejvyšší od roku 1997. Na poklesu indexu se podepsaly i klesající ceny energií.
Přestože obchodování v druhé polovině dne se již neslo v pozitivním duchu, index PX nakonec ztratil 0,53 procenta a spadl na 1452,4 bodu. Pražská burza tak oslabila druhý den po sobě.
K poklesu přispěly především prodeje akcií energetických firem ČEZ a Unipetrol. Kurs společnosti Unipetrol se snížil o 2,19 procenta na 197,57 koruny. Takto levné byly její akcie naposledy v polovině července. Akcie elektrárenské skupiny ČEZ klesly o 1,51 procenta na 809,6 koruny. Společnosti nepomohla ani zpráva, že se dostala na užší seznam uchazečů o koupi teplárny v bulharském Plovdivu. "U ČEZ jsme si již zvykli na to, že se podobné zprávy objevují takřka každý týden. Dokud není jisté, že společnost uspěje, akcie prostě nereagují," říká Jan Procházka z investiční společnosti Cyrrus.
Zklamáním jsou pro něj zatím zářijové objemy obchodů. "Po letním útlumu obchodování jsme se těšili na konec prázdnin, ale naše očekávání se nenaplňují. Objemy jsou nízké v celém regionu střední Evropy, především pak v Polsku a Maďarsku," říká. Podle Tibora Bokora ze společnosti Wood & Company se ale objemy přece jen zlepšily. "Investoři si pouze opatrněji než dříve vybírají tituly, do kterých investují své peníze," vysvětluje.