Pro lepší představu třeba o místě dovolené nebo o okolí domu, který chcete koupit, se stačí podívat na internetu na takzvanou ortofotomapu složenou z leteckých snímků. Stejně tak si lze prohlížet letecký záběr vašeho města nebo hezké krajiny, která vás zajímá.

Nejčastěji využívají záplavu leteckých i satelitních snímků a map turisté. V kombinaci s klasickou turistickou mapou vybavenou sítí vrstevnic tak získávají velmi podrobný přehled o tom, kam se vypraví. Tuzemské ortofotomapy ovšem neposkytují denně aktualizované snímky krajiny. Bývají totiž staré dva roky a víc.

Rozeznáte auta i balíky slámy

Většina českých serverů nabízejících ortofotomapy je poskytuje zdarma. Úroveň rozlišení je různá, ale pro solidní přehled o vybrané lokalitě vždy postačuje.

V lesích nerozeznáte jednotlivé stromy, ale na pláních bez problémů identifikujete keře. Silnice, železnice a lesní cesty jsou jasně čitelné, na polích dokonce uvidíte koleje od traktorů nebo balíky slámy. Snímky případně ukazují i projíždějící automobily a vlaky.

Rozhlédněte se po světě

Fotografické mapy můžete využít také při plánování cesty do zahraničí. Na rozdíl od tuzemských map jde o snímky ze satelitů. Nejjednodušší je použít vyhledávač Google. Jedna z jeho aplikací, pojmenovaná Google Earth, totiž poskytuje satelitní snímky s vysokým rozlišením z celého světa. K dispozici je několik verzí lišících se šíří nabídky. Neplacená je však pouze jedna. Na rozdíl od tuzemských serverů vyžaduje Google stažení a instalaci mapové aplikace. Podrobnější informace o službě najdete na internetu například na serveru Živě (http://zive.cz/h/Uzivatel/ Ar.asp?ARI=124552).

České internetové stránky nabízejí pomoc i těm, kteří dávají přednost individuálnímu cestování. Na adrese http:// mapy.mk.cvut.cz/novinky.htm je k dispozici několik desítek klasických map zajímavých oblastí, které byste sháněli jen komplikovaně.

Snímek jenom pro vás

Kdo má zájem, může si pořídit letecké snímky výhradně pro svou potřebu. Soukromou mapu Česka si pravděpodobně nikdo neobjedná, ale mít na zdi třeba letecký pohled na svou chatu by mohlo být pro někoho lákavé. Velikost přiblížení či výška, z jaké se bude fotit, záleží na vaší dohodě s firmou, která snímky dodává.

Bohužel cena takového snímku je poměrně luxusní - pohybuje se zhruba od 3500 korun výš (objednání viz rámeček Může se hodit).

Může se hodit
* http://geoportal.cenia.cz/mapmaker/cenia/portal/ - Portál veřejné správy - obsahuje kromě ortofotomap i velmi přesné klasické mapy (při nižším rozlišení). Pro ovládání je důležitá červená lupa v pravém rohu obrazovky.
* http://supermapy.centrum.cz/ - Mapy na portálu Centrum obsahují zastávky veřejné dopravy včetně propojení na vyhledávání spojů, nejvyšší rozlišení ale nemá ortofotomapu.
* http://mapy.atlas.cz/mapviewer/mapviewer.aspx - Mapy na serveru Atlas jsou spíše pro motorizované turisty, ovšem i tady existují ortofotomapy, ale jen některých měst, například Prahy, Brna.
* http://www.geodis.cz/www/index.php?page=ortofotomapy. html - Geodis Brno má asi nejlepší digitální ortofotomapy, avšak jejich užívání je placené.
* http://gis.plzen-city.cz/gshtml/cgi-bin/gsa10.cgi) - Plzeň má svoji samostatnou stránku s mapami. V menu si vyberete rastrové podklady a z nich letecké snímky z roku 2002.
* http://www.mapy.cz/ - Mapy na serveru Seznam. Je možné zjišťovat souřadnice pro navigaci GPS i měřit libovolné vzdálenosti v terénu.
* http://mapy.crr.cz/tms/isr/html/isr/index.php?client_lang=cz_ win&client_type=map_html - Mapy na serveru Centra pro regionální rozvoj. Větší část republiky je snímkovaná v roce 2005. Ovládání není příliš podařené.
* http://mapy.mk.cvut.cz/novinky.htm - Amatérské stránky obsahují desítky klasických map zajímavých oblastí.
* www.leteckefoto.cz - Letecké snímky na zakázku.
* http://earth.google.com/ - Základní mapová nabídka Google je na této adrese zdarma.

mapy