Skupování firem vynáší stále více peněz


Americká investiční a poradenská společnost Blackstone Group může slavit. Jejímu novému fondu nazvanému Blackstone Capital Partners V se v těchto dnech podařilo shromáždit od investorů prostředky ve výši 15,6 miliardy dolarů. "Fond překonal od minulého roku, kdy začal získávat od svých klientů kapitál, veškerá očekávání" řekl Nick Arnott z firmy Private Equity Intelligence.
Tento fond, který se specializuje na odkupy majetkových podílů ve firmách, se tak stal největším svého druhu na světě. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Blackstone Group patří mezi "private equity funds", tedy společnosti, které investují soukromý kapitál do podniků v různé fázi jejich rozvoje. Snaží se zvednout jejich tržní hodnotu a poté svůj podíl - nebo celou firmu - odprodají. Buď tím, že je uvedou na burzu cenných papírů, anebo je prodají strategickému investorovi.
Při odkupu firem platí zpravidla pouze třetinu kupní ceny "ze svého" a zbytek si půjčí. "Nový fond nám umožní podniknout transakce tak veliké a složité, že by jejich uskutečnění bylo ještě před pár lety naprosto nepředstavitelné," řekl agentuře Bloomberg Stephen A. Schwarzman, zakladatel a šéf společnosti Blackstone Group.
Okolo čtvrtiny výše zmíněného nového kapitálu skupiny Blackstone bylo již použito na investice do britské společnosti Michaels Stores a nizozemského mediálního koncernu VNU.
Předpokládá se, že fond bude investovat do dvaceti až pětadvaceti rozsáhlých projektů o průměrné hodnotě 600 až 700 miliónů dolarů.
Schwarzman rovněž uvedl, že vytvoření rekordně velkého fondu může spustit vlnu obchodů směřujících k převzetí některých největších světových společností.
Podle jeho názoru je pravděpodobné, že se objeví znovu nabídky na koupi některých podniků ve Velké Británii, u kterých v minulosti skončila jednání neúspěchem. Jako možné "terče" převzetí jsou zpravidla jmenovány koncerny Unilever a BT.
Schwarzman také předpokládá, že jeho největší konkurenti - společnosti Kohlberg Kravis Roberts (KKR) a Texas Pacific Group - budou usilovat o to, aby úspěch jeho podniku v získávání finančních prostředků překonali. KKR si v roce 2006 stanovila za cíl získat pro svůj fond mezi 14,5 až 15,5 miliardy dolarů. Nový fond Texas Pacific již získal 14,5 miliardy dolarů.
Jmění společností typu "private equity funds" a jejich vliv v poslední době výrazně roste. Jen za první pololetí tohoto roku získaly podle údajů firmy Private Equity Intelligence tyto podniky celkem 149 miliard dolarů.
Předpokládá se, že ke konci roku bude množství kapitálu, který získají od svých klientů, přesahovat rekordní sumu 300 miliard dolarů, napsal list Wall Street Journal.
I přes stoupající množství získaných finančních prostředků varuje Schwarzman, že návratnost fondů může začít klesat. Prozatím je ale stále návratnost u tohoto typu fondů mnohem vyšší než u jiných forem investování. Fond společnosti Blackstone z roku 2002 má například v současnosti roční návratnost převyšující 63 procent.