Burza loni zažila rok rekordů

Hned několika rekordy se pochlubila Burza cenných papírů Praha v první ucelené bilanci za uplynulý rok. Podle nyní zveřejněné výroční zprávy za rok 2005 na burze především narostl celkový objem akciových obchodů, který se vyšplhal na 1041,2 miliardy korun, a oproti roku 2004 tak narostl o více než 117 procent.
Obchodníci se činili zejména na začátku dubna. Na "apríla" byly zobchodovány akcie v celkové rekordní hodnotě 12,055 miliardy korun.
Pražská burza se také dokonce několikrát v roce 2005 zařadila v měsíčních bilancích akciových obchodů na první místo v regionu střední Evropy, což se jí předtím nikdy nepovedlo. V ročním součtu pak podle statistiky Evropské federace burz obsadila druhé místo v regionu.
Vůbec nejvíce obchodovanou společností byl ČEZ s objemem 298,7 miliardy korun. Následován byl Českým Telecomem s hodnotou 288,3 miliardy korun. Komerční banka si pak připsala 206,4 miliardy korun. Tyto tři firmy tvořily více než tři čtvrtiny obchodů.
Úspěchem byl podle burzy i vývoj indexu PX 50, který oproti roku 2004 posílil o 42,73 procenta. Na konci roku 2005 měl index PX 50 hodnotu 1473,0 bodu.
Jak ve výroční zprávě uvádí generální ředitel pražské burzy Petr Koblic: "Tyto skutečnosti se samozřejmě podepsaly na hospodářském výsledku, který přinesl poprvé v historii konsolidovaný čistý zisk přes 100 miliónů korun."
Za pozitivní lze podle Koblice označit i přeměnu struktury investorů, když po mnoha letech začali hrát výraznější úlohu drobní hráči, jejichž podíl na uzavřených obchodech přesáhl 10 procent. Drobní investoři tak zrealizovali obchody v celkovém objemu přes 100 miliard korun.
Rekordmanem pražské burzy byl v minulém roce Unipetrol. Petrochemický koncern dokázal zhodnotit své akcie o závratných 136,8 procenta. Zatímco na počátku roku se jedna akcie společnosti prodávala za necelých 99 korun, na konci roku již přesáhla cenu 232 korun. Příliš nezaostal ani ČEZ, jehož roční nárůst kursu byl 116,11 procenta.
Na burzovní trhy bylo v roce 2005 přijato celkem 32 emisí cenných papírů. Na akciový trh se pak členům podařilo přivést dvě nové emise. Šlo jednak o lucemburskou realitní společnost Orco Property Group, která je také obchodována na sekundárním trhu burzy Euronext v Paříži a jež vstoupila na pražskou burzu v únoru roku 2005. Na konci června se pak na tuzemské burze začaly poprvé obchodovat akcie společnosti Central European Media Enterprises (CME), která již byla obchodována na trhu NASDAQ.
Pražskou burzu opustilo v roce 2005 celkem 31 emisí, když hlavním důvodem bylo vyřazení z důvodu řádného splacení dluhopisů. V případě akciových titulů byla příčinou žádost emitenta o zrušení registrace na veřejných trzích.

Související