Čím je zaměstnavatel prestižnější, tím větší klade důraz na dodržování pravidel odívání ve firmě. Roli v nich hrají události, které ten den manažery čekají. A samozřejmě obor, v němž působí. Vrcholový pracovník v bance si může dovolit "prohřešky" podstatně méně než tvůrčí zaměstnanec v reklamní agentuře. "V odívání u nás platí jednoduché pravidlo. Zaměstnanci by se měli oblékat nejméně na takové úrovni, na jaké se obléká zákazník, s nímž jednají. Styl oblékání má zároveň odrážet pozici ve společnosti a určitě by neměl být pohoršující pro ostatní kolegy," říká Petr Menclík, ředitel IT společnosti Deltax Systems.

Odívání upravuje firemní kodex
Počasí nemůže být omluvou pro prohřešky v profesním šatníku, shodují se odborníci. Mají na mysli příliš průsvitné či odhalující oblečení. Firemní kulturou daná pravidla se musí dodržovat, snad jen s výjimkou dnů, během nichž je povolen volnější styl. "Nejen manažer, ale každý zaměstnanec by si měl být vědom toho, že reprezentuje firmu, a to i když je venku třicet stupňů," dodává Petr Menclík.
V letních měsících lze podle příležitosti vybírat světlejší a jasnější barvy a lehčí materiály. "Například světlé šedavé nebo krémové odstíny obleků doplněné pastelovým zabarvením košil a kravat. K tomu tenké, prodyšné a chladivé materiály, i přesto však stále kvalitní," vysvětluje vizážistka a majitelka Image Studia Zuzana Birtusová.

Dámské šacení je volnější
Nejčastější prohřešek manažerského odívání? "Nevyváženost v rozdílnosti oblečení mužů a žen na stejných pozicích. Pánové nosí kompletní obleky, ženy jsou často oblečeny velmi volně, v nesouladu s firemním odíváním," objasňuje Zuzana Birtusová.
Profesionální vzhled žen je s ohledem na letní teploty skutečně volnější. Mohou si vzít na sebe šaty i sukně s blůzou, stejně tak barevnější látky a zajímavější materiály. Spíše však s jemnějšími a méně nápadnými vzory. "Ramena by nikdy neměla být holá. Manažerky by do práce měly nosit alespoň tenké punčochové kalhoty a k nim boty s plnou špičkou, ne na moc vysokém podpatku," upozorňuje Radka Vaňková ze společnosti Personal Image Design.
Samozřejmostí pak zůstává minimální délka šatů a sukní, to znamená alespoň po kolena. Halenky a blůzy by měly být dostatečně dlouhé tak, aby neodhalovaly břicho a byly bez hlubokého dekoltu.
"U profesionálního vzhledu je důležité myslet na to, že nechceme upoutat okolí oblečením, ale především osobními vlastnostmi," doplňuje Radka Vaňková. Většina administrativních budov je klimatizovaná, přílišná minimalizace oblečení tudíž není nutná. Manažerky by si měly dávat pozor na velké množství šperků. Výrazně letní obuv, například takzvané vietnamky, sandály a páskové střevíčky, do profesního šatníku nepatří.

Muži v košilích a s kravatou
Jak je to s profesním odíváním mužů? V létě si mohou dovolit světlejší odstíny obleků, důležitější jednání se ale neobejdou bez tmavších barev. Nemusí však jít nutně o černou. Navzdory vysokým teplotám je nezbytná košile s dlouhým rukávem, ke kravatě vždy patří sako. "Kravatu lze odložit, pokud to dovoluje příležitost a firemní kultura společnosti. Když si chce muž obléci košili s krátkým rukávem, měl by sako i kravatu nechat ve skříni," říká Radka Vaňková. Zcela nevhodné jsou krátké kalhoty, a to bez ohledu na profesi i pozici.
Doporučuje se uzavřená obuv, vždy s ponožkami, a to buď v barvě kalhot nebo bot. Zvolit lze bavlněné, které dobře sají pot. Pozor na špatnou velikost oblečení, nevhodné barevné kombinace, mokasíny bez ponožek a otevřenou obuv.
V čem vyrazit na firemní akci po pracovní době? Vždy rozhoduje, v jakém duchu se setkání nese. Manažer by měl dorazit v obleku, u kreativních oborů není sako nutné. "Ženy mohou obléknout šaty bez rukávů, tedy koktejlky, a zvolit páskové boty či vysoké podpatky," radí Vaňková. Většina společenských akcí se v letním období nese v neformálním duchu, pak postačí takzvané casual oblečení - volnější styl profesního oblékání. Nedoporučují se ovšem džíny ani krátké kalhoty.

Autorka je spolupracovnicí redakce