Konkurenci oživí až nástup dalších operátorů


Potřebujete si občas zavolat a podívat se doma na internet? Nelíbí se vám, že pevná linka má příliš drahý měsíční paušál. Voláte nejčastěji mobilem, ale připojení k internetu pomocí něho je příliš pomalé a připojení kabelové televize k vám nedosáhne.
Přestože omezení telekomunikačního trhu dávno padla, vybrat si optimální nabídku z pohledu ceny a kvality služby není snadné. Oproti domácnostem jsou ve výhodě firmy, kde je konkurenční boj operátorů cítit silněji.
Český trh se trochu vymkl praxi obvyklé v Evropě. Mobilní telefony tu válcují pevné linky a vlastně k tomu není jediný důvod. Kromě pohodlí.
A za to jsou lidé překvapivě ochotni si připlatit. Jen pro srovnání. Minuta hovoru z Prahy do Brna, Plzně či Ostravy stojí 1,60 koruny. Z pevné na pevnou. Tatáž minuta z mobilu na mobil stojí čtyři, pět, šest korun. I když v obou případech stojíte doma v obývacím pokoji.
Přesto v Česku pevných linek především mezi domácnostmi ubývá, protože firmy dokáží počítat o něco lépe náklady. A mobilní operátoři se tu uživí velmi dobře tři a jejich marže patří k nejvyšším v Evropě. A i když je aktivních mobilních čísel více než lidí, uživil by se tu i další. Proto se tu a tam objeví zpráva o virtuálním mobilním operátorovi, který se chce dohodnout s Eurotelem, T-Mobilem nebo Vodafonem.

Pevná do šrotu nepatří

Středem zájmu zákazníků i operátorů se stává internet. Přes mobil je stále pomalejší či nepříliš spolehlivý. V takovém případě se přípojka v domácnosti stále hodí. Kapacita pevných linek navíc snese výrazně více než mobilní technologie. Byť vylepšované a neustále modernizované o druhou, třetí a čtvrtou generaci mobilních sítí. Zatím spolehlivě funguje jen ta, pomocí které každý telefonuje. Tedy GSM.
Ostatně i Vodafone nedávno ve Velké Británii oznámil, že na spojení mobilní a pevné technologie něco je, a tudíž se hodlá podívat po nějakém provozovateli pevných linek. Stejný princip v Česku zkouší i španělská Telefónica. Ze spojení Českého Telecomu a Eurotelu do české Telefoniky O2 může vzniknout zajímavá služba. Otázkou zůstává, jestli než nové služby začne česká Telefonica O2 nabízet, bude ještě v nějaké domácnosti pevná linka. Zatím podle šéfa české Telefoniky O2 Jaimeho Smithe brzdí odhlašování pevných linek mezi domácnostmi rychlé přípojky k internetu. Ty skutečně rostou závratným tempem. Už jich je přes 375 tisíc.

Jen internet vše nespasí

Samotný internet ovšem pevnou linku nespasí. Navíc v době, kdy největším problémem rozvoje internetu v Česku je podle všeho nedostatek obsahu. Až si bude možné objednat občanku, pas po internetu a úředníka uvidíte až ve chvíli, kdy si pro pas půjdete, bude mít internet doma každý. Těch věcí je celá řada. Žádosti o cokoliv - bydlení, stavební povolení, výpisy z rejstříků, podání daní i jejich zaplacení až třeba po internetové zdravotní knížky.
Něco z toho už sice, i když krkolomně, funguje. Ale je toho pořád žalostně málo. O to víc překvapuje záměr politiků rušit ministerstvo informatiky, které se dosud snažilo otevírat dveře do úřadů pomocí monitoru a klávesnice.

Vše v jednom, i zábava

Internet už navíc není mimino, které každý podceňoval, a vše se s ním propojuje. Mobily po volání a posílání textových zpráv lidé už využívají pak především pro zábavu. Proto řada zábavných internetových portálů, ze kterých lze stáhnout cokoliv - zvonění, hudbu, logo. Teď mobily chtějí přidat i televizi. A v Česku mají velkou šanci. Regulátor jim výjimečně chce jít na ruku a zřídit pro ně speciální síť, kde by vysílali všichni tři.
Teď jim chybí jen pořádné připojení k internetu. Nový šéf Vodafonu Grahame Maher to ví a určitě se rozhlíží, jak to udělat. Pravdu má v tom, že lidem je úplně jedno, jak se k službě dostanou, jen když funguje.
Nejvýhodnější pozici v tomto ohledu má v současné době česká Telefonica O2. Má všechno pod jednou střechou. Technologii pro rychlé připojení k internetu, mobilní síť, mobilní internetovou síť, buduje síť pro vysílání digitální televize a televizi dokáže posílat i po pevné lince. Pokud nebude s nabídkou domácích volání jen za měsíční paušál s přibalením internetu a zábavy za konkurenční cenu otálet, pak pevná má šanci přežít.

I mobily potřebují nový vítr

Mobilní telefon má v kapse každý. Kdy naposledy vás operátor opravdu příjemně překvapil? Možná si nevzpomenete. Není tu nic zásadně nového, co by se dalo nabídnout. Obrázkové zprávy moc nezabraly, protože jsou příliš drahé. Videohovorům nevěří ani Maher a po pravdě, kdo by chtěl, aby bylo vidět, kde se zrovna při telefonování nachází.
Cenová válka se po příchodu Vodafonu, a ani Telefóniky zprostředkovaně do Eurotelu nekonala. Proč by se operátoři dobrovolně vzdávali pěkným marží? A asi málokdo by chtěl být v kůži finančního šéfa některého z operátorů, stát před akcionáři a vysvětlovat, že místo třiceti a více procent bude marže teď už jen dvacet.
Lepší ceny může přinést jen další operátor. A je jedno, jestli opravdový nebo takzvaně virtuální, který si bude prostor pro své zákazníky půjčovat od současných. Podle průběhu dosavadních vyjednávání to nejspíš bude muset nařídit regulátor. Bez zásadního slova Českého telekomunikačního úřadu nemají současní operátoři důvod podporovat další konkurenci.

Jednou bude jedno jak

Český trh a s ním i nabídka telekomunikačních služeb je teď moc klidná. Všechny významné firmy mají silné zahraniční majitele. Snaha být lepší než jiné firmy předpokládá atraktivní služby a nabídky. Mimochodem, nejlepší nabídky Telecomu přišly v době, kdy si vylepšoval fazónu před prodejem státního podílu.
Když se vás někdo zeptá, jestli budete mít v roce 2010 ještě pevnou linku? Asi budete, ale nebudete to příliš řešit. Bude vám to jedno. Budete chtít telefonovat, prohlížet si internet - oboje z domova i z cest, bavit se. Bude vám jedno, jak si to ta či ona věhlasná značka zařídí, jen ať to funguje a stojí to rozumné peníze.
Protože telefon i internet jsou jen zboží, stejné jako potraviny, které nakupujete každý den.