Po spolupráci se školami volá stále více firem. Současný vzdělávací systém postrádá větší provázanost teoretické výuky s praxí. Myslí si to řada odborníků a zaměstnavatelů. A také 40 procent z 1282 absolventů dotázaných v loňském průzkumu studentské organizace IAESTE.

Pouhá teorie nestačí
Mladí lidé bývají při setkání s první pracovní zkušeností často nemile překvapeni. Mívají přílišné sebevědomí, v mnoha případech jim chybí praxe. Přeceňují vlastní cenu na trhu práce, což pramení z nedostatku informací.
"Při kontaktu se zaměstnáním mladí lidé pochopí, že praktický život se od školní teorie liší. Ve školách se neučí, jak něco zorganizovat, jak zodpovídat sám za sebe. Často jsou také překvapeni, když zjistí, že se třeba manažer kromě svého oboru musí orientovat i v právní problematice a dalších odbornostech," říká Simona Benešová ze společnosti Team Trackers, pražské filiálky Air France.
Německá společnost Siemens s celosvětovou působností má zase možnost poměřovat úroveň českých i zahraničních studentů. "Naši studující nevycházejí ze srovnání špatně. Většinou jsou velice dobře připraveni po teoretické stránce. Někdy u nich ale postrádáme cit pro práci s informacemi. Neumějí také moc komunikovat a prezentovat sebe i svou práci," vysvětluje mluvčí firmy Petr Sedláček.

Praxe ve stínu manažera
Jednou z možností, jak zapojit studenty do praxe, je takzvané stínování manažerů. Co obnáší? Student nastoupí do firmy, nejčastěji na dvoutýdenní pobyt. Přitom sleduje práci manažera, je jeho "stínem". "Cílem programu je ukázat, že i krátká stáž může společnosti i studentům přinést užitek. A že rozvíjení spolupráce mezi firmami a univerzitami má smysl pro obě strany," říká Zuzana Kubíková z Business Leaders Fora, sdružujícího přední představitele domácího a mezinárodního průmyslu a obchodu. "Firmy tak mohou získat budoucí zaměstnance, studenti zase přehled o firmě, seznamují se s denními povinnostmi manažerů."
Zkušenosti nabyté při stínování manažerů jsou pro studenty bez praxe velmi užitečné.
"Stáží jsem byla nadšená," vzpomíná Tereza Adámková, studentka Vysoké školy ekonomické v Praze, která stínovala manažera ve společnosti Johnson&Johnson. "Získala jsem spoustu kontaktů a teď zvažuji, že do firmy po škole nastoupím." Během stáže se spolu s manažerem účastnila porad a různých setkání, doprovázela ho i na konferenci. "Na začátku se mě zeptal, co by mě zajímalo a co bych chtěla poznat. Pak jsem se setkávala se zaměstnanci z oddělení, o která jsem měla zájem," dodává.
Simona Benešová z Team Trackers zase hovoří za manažery: "Tento program je impulsem pro nové myšlenky a pohledy na věc. I studenti mohou přinést spoustu podnětných námětů a návrhy na řešení situací, byť mají omezenější prostředky. Zapojení se do stínování rozhodně není jen záležitostí, z níž by těžila pouze jedna ze zúčastněných stran."

Jak firmy spolupracují?
Stáže ve společnosti, přednášky odborníků z firem, pomoc při psaní školních prací, stínování manažerů - to je pouze stručný výčet možností, které zajišťují studentům kontakt s praxí. Stačí se spojit se školou či vzdělávací institucí, o jejichž studenty má firma zájem.
V čem může student bez pracovních návyků, vybavený pouze teoretickými znalostmi, společnosti pomoci? "Firma získá zaměstnance, který není zdeformovaný praxí, lépe se tak adaptuje na podnikovou kulturu. Často má navíc netradiční pohled na řešení problémů," říká Petr Sedláček za společnost Siemens.
Studující se během stáže zorientuje v oboru, zjistí, jak v praxi funguje teorie, a osvojí si základní pracovní návyky. Petr Šebek z agentury Index Nosluš k tomu dodává: "Kontakt studenta s praxí už během studia není nikdy na škodu. Rozhodně umožní budoucímu absolventovi orientovat se na trhu a vyvarovat se chyb při hledání svého prvního pracovního místa." Spolupracovat se studenty mohou společnosti napříč všemi obory, bez ohledu na svou velikost či místo působení. V mezinárodních firmách ocení studující propracované systémy řízení, v těch menších zase všestranný přístup k práci.
Autorka je spolupracovnicí redakce


Jak firmy spolupracují se studenty?

* Odborné stáže
* Brigády na částečný úvazek
* Stínování manažerů
* Přednášky na univerzitách
* Exkurze v závodech společnosti
* Oponentura diplomových prací
* Vypisování soutěží a studentských projektů
* Spolupráce při přípravě studijních materiálů
* Organizace veletrhů pracovních příležitostí
* Konzultace odborníků při psaní školních prací