Světové akciové trhy zažily v uplynulých dnech výrazné ztráty. Jak říká Michal Mišun, ekonom společnosti A&CE Global Finance: "Pokles akciových trhů připomněl investorům po tříletém býčím trhu, že na akciových trzích existuje riziko." Index MSCI sledující akcie pětadvaceti rozvíjejících se zemí například ztratil během měsíce 25 procent.
Podle Petra Bártka, analytika ze společnosti Cyrrus, zahájilo tento pokles nejdříve splasknutí spekulativní cenové bubliny u průmyslových kovů, které s sebou stáhly akcie komoditních firem. "Pak stačilo ještě naznačení možného dalšího růstu inflace, a s tím úrokových sazeb v USA, aby se investoři rozhodli stáhnout peníze z akciových trhů a raději se začali chystat na dovolenou," dodává.
Růst úrokových sazeb a inflace podle něj není otázkou posledních dní, ale souvisí s několikaletým růstem cen ropy a plynu. Ty zase souvisejí s prudkým růstem hospodářství a spotřeby v rozvojovém světě. "Finanční trhy bohužel tyto faktory nezapočítávají do cen průběžně, ale ve vlnách. Jedna taková vlna se nyní trhy prohnala a nechala za sebou relativně podceněné akcie. Korekce je to určitě užitečná, protože naučí investory opět rozlišovat mezi kvalitními a nekvalitními tituly," říká Bártek.
Inflace ve světě v poslední době skutečně rostla, jádrová inflace v USA vyskočila v květnu o 0,3 procenta, tedy o desetinu více než ekonomové očekávali. V eurozóně zase vzrostla květnová meziroční inflace o desetinu procenta na 2,5 procenta.
I podle Mišuna jsou hlavní příčinou tohoto růstu vysoké ceny ropy, energií a kovů. Také on tvrdí, že rostoucí inflace bude mít za následek zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami. "Trh očekává, že americká centrální banka (Fed) zvýší svou klíčovou sazbu koncem června na 5,25 procenta a existuje více jak poloviční pravděpodobnost, že v srpnu dojde ke zvýšení na 5,5 procenta. Období levných peněz je za námi," uvádí Mišun.
Růst krátkodobých sazeb zřejmě způsobí ochlazení ekonomického růstu. "Tento scénář je již zakomponován v amerických úrokových sazbách, neboť výnosová křivka klesá. To je ovšem negativní zpráva pro akciové investory," dodává Mišun.
Podle Bártka se ale delšího poklesu akciových trhů obávat nemusíme, protože hospodaření většiny firem vykazuje vůči rostoucím nákladům na energie a úroky až překvapivou rezistenci.
Světové akcie včera skutečně posilovaly. Podle serveru Patria považují nyní investoři propady, které trhy zasáhly v minulých dnech, za přehnané. Akcie se nyní začínají investorům jevit jako levné, zvláště pak vzhledem k firemním profitům a potenciálu na poli fúzí a akvizic.
Česká měna přežila vysokou volatilitu na kapitálovém trhu poměrně klidně. Zatímco polský zlotý oslabil vůči euru za poslední měsíc o sedm procent a maďarský forint o devět procent, koruna ztratila jen 0,1 procenta. "Pokud nedojde k dalšímu kolu výprodejů na rozvíjejících se trzích, očekávám, že koruna bude vůči euru nadále mírně posilovat," odhaduje Mišun.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů