Slovenské voliče čeká v předčasných volbách několik změn. Tou zásadní je, že hlasování musí stihnout za jediný den. Nový bude i přístup k preferenčním hlasům.
Poprvé platí, že k postupu kandidáta stačí, aby získal tři procenta z celkového počtu hlasů, které strana získá. Ačkoliv v minulých volbách využil preferenční možnosti každý druhý volič, jediným kandidátem, který se z nezvolitelného místa vyšvihl do poslaneckého křesla, byl Arpád Duka Zolyómi ze Strany maďarské koalice. Tentokrát se možnosti změnit stranicky nastavená pravidla chopily i různé občanské iniciativy

Dva symboly kampaně

Jednou z těch, kteří chtějí kandidátkami pořádně zatřást, je i Aliance pro Fair Play. Zahájila masívní kampaň zkráceně nazývanou Voličský kroužek.
Její snahu podpořila celá řada známých slovenských osobností. Co se skrývá za kroužkovou kampaní vysvětlila Zuzana Wienk, šéfka Aliance: "Jsou to vlastně dva symboly. V první řadě chceme upozornit lidi, že si mohou vybrat ty, kteří plní etická kritéria. Vyzýváme je, aby zakroužkovali tři kandidáty, kteří se eticky chovají. Kroužek symbolizuje spojení mezi občanem a politikem, a pokud spojíme i své síly, máme šanci určit, jak má vypadat politika, které můžeme věřit."
Čtvrtý kroužek by měli voliči umístit na všech volebních lístcích stejně - označit kandidáta na posledním místě.
"Je to protestní volba, vyjádření toho, že nejsme s politickou kulturou na Slovensku spokojeni. Voliči tím stranám připomínají, že pokud jim dali moc, chtějí za to od nich, aby striktně dodržovaly etiku," říká Zuzana Wienk.

Umělci se připojili

Vybrat si veřejně tři důvěryhodné lidi míní také umělci, kteří se s preferenční kampaní ztotožnili. Jsou mezi nimi i známí herci, například nositelka Českého lva Anna Šišková, Ingrid Timková nebo Marian Geišberg či Matej Landl.
Ačkoliv byli mezi prvními signatáři, se zveřejněním koho budou kroužkovat, někteří váhají. Ne proto, že by nechtěli říct, kterému politickému subjektu jsou nakloněni. Zařadili se jednoduše mezi ty, kteří jsou stále ještě na pochybách, komu dát hlas. Potvrdil to i Matej Landl: "Kdybych se měl rozhodovat poctivě, tak nevolím nikoho."

Lidem se líbí možnost otřást stranickou hierarchií. Politologové, ačkoliv výzvu vítají, jsou skeptičtí. Podle nich jsou kandidátky tak sáhodlouhé, že to voličům znemožňuje pružně reagovat.
Podle nejnovějšího průzkumu agentury MVK, který včera zveřejnil deník Pravda nadále s velkým náskokem vede Směr - sociální demokracie. Strana Roberta Fica by, získala více než 30 procent hlasů.

Související