Biopaliva zažívají mocný růst


Cena ropy nastoupila dlouhodobý vzestupný trend a jen málokdo věří, že přijde zázrak. Také pesimisté potvrzují, že to nebude trvat dlouho a produkce ropy dosáhne vrcholu.

V čele je Brazílie

I já se ztotožňuji s tím, že vrchol je blízko - blíže, než si možná někteří lidé myslí. Nevěřím informacím některých internetových serverů, které hovoří o zázračných neobjevených ložiscích ropy v Mexickém zálivu, poblíž Afriky, okolo Falkland, v Čínském moři či v Coloradu ve Spojených státech s dovětkem, že na základě téměř tajných informací doporučují nákup akcií některé neznámé společnosti, jež má údajně držet práva na těžbu v této lokalitě.
Také proto se stále více hovoří a píše o možných náhradách pohonných hmot. Velmi perspektivně se jeví vodík, ale mnohem blíže máme nyní k biopalivům.
Největší zkušenosti s využíváním biopaliv má bezesporu Brazílie. Již v osmdesátých letech minulého století vojenská vláda zavedla program, který měl snížit závislost země na ropě a podpořit zemědělství. V letech 1983 - 1988 už bylo 88 % prodaných nových vozů uzpůsobeno na využívaní nového paliva - směsi benzínu a etanolu.
Země zpočátku podporovala tento trend dotacemi. Díky extrémně levné ropě ale došlo k tomu, že pro zemědělce bylo zajímavější vyrábět cukr než dodávat surovinu pro etanol.
To se odrazilo v poptávce po palivu i nových vozech přizpůsobených pro biopaliva. Kongres na to reagoval zákonem přikazujícím rafinériím míchat do pohonných hmot malé množství etanolu.
Nyní je však situace jiná především kvůli drahé ropě. Brazilská vláda navíc aktivně pracuje na tom, aby země byla energeticky zcela nezávislá na okolních státech.

Podnikatelé nezahálejí

Podobné programy proto zahájily i další země. Mezi ně patří především Spojené státy americké, Kanada, Austrálie, ale svůj program zahájila již i Čína.
Evropa, včetně České republiky, je stále na začátku a mnoho analytiků začíná mít pochybnosti, že své plány dokáže splnit.
O biopaliva se nezajímají jen politici, ale i podnikatelé. Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu, se spojil s rizikovým kapitalistou Martinem Tobiasem a pracují na velkém biopalivovém projektu v americkém Seattlu. Spotřeba biopaliv dosáhla v minulém roce 75 miliónů galonů, letos se již počítá s dvojnásobkem. Tobias je přesvědčen, že velký prostor se otevírá i ve využívání biopaliv pro výrobu elektrické energie.
Globální produkce etanolu roste. Podle posledních čísel, jež jsou k dispozici, dosáhla 11 miliard galonů v roce 2004. Celých 73 procent přitom bylo využito jako palivo. Průmysl poptával 10 procent a na výrobu alkoholických nápojů připadlo 17 procent. Celých 70 % světové produkce přitom připadá na Brazílii a Spojené státy.
Vzhledem k omezeným možnostem rozšíření produkce cukru v USA se země soustředí na výrobu etanolu z kukuřice. V roce 2004 bylo využito na biopaliva 1,26 miliard bušlů kukuřice, což odpovídá 32 miliónům tun, pro rok 2008 se však již počítá s dvojnásobkem. I přes všechny technologické novinky a genetické inženýrství by bylo potřeba pro pokrytí poptávky čtyř rekordních úrod v řadě. To se v historii zatím nestalo.
Kvůli cyklům ve vývoji klimatu by navíc mohlo přijít sedm let s méně příznivým počasím. I další čísla ukazují na možnost růstu cen. Podle Food and Agricultural Organization, který je součástí OSN, bude u obilnin růst poptávky v příštích letech silnější než u nabídky.

Jak a kam investovat

Tento trend by se měl podle její zprávy odrazit ve světových zásobách. Ty by se k červenci 2007 měly dostat na bezprecedentně nízkou úroveň a odstartovat růstový trend. Report dále hovořil i o cukru, jehož cena by měla do konce roku zůstat stabilní na současných vysokých úrovních, v minulém roce stoupla o 73 %. Velmi progresívně se vyvíjí na světových burzách i řepka startující dlouhodobý růstový trend.
Pro investory to znamená především možnost vydělat na vývoji cen surovin, z nichž se biopaliva vyrábějí. Analytici očekávají, že nástup biopaliv se agresívně promítne do cen obilnin, cukru a rostlinných olejů v následujících dvou letech. Jako nejvhodnější nástroj se pak jeví využití futures nebo opcí.
Autor je analytikem společnosti Colosseum


TOP 10 výrobců etanolu

Země Objem výroby
v miliónech galonů ročně
Brazílie 3989
USA 3535
Čína 964
Indie 462
Francie 219
Rusko 198
Jihoafrická republika 110
Velká Británie 106
Saúdská Arábie 79
Španělsko 79

Zdroj: autor