Zrychlení zápisu do obchodních rejstříků nepomohlo
Lidé nechtějí ztrácet čas a kupují hotové firmy za desítky tisíc korun
Již téměř rok v Česku fungují zrychlené zápisy do obchodních rejstříků. Založit si vlastní společnost však o moc lehčí není. Podnikatelé pořád tráví týdny obíháním úřadů, sháněním dokumentů a vypisováním formulářů. I nadále tak pokračují zlaté časy firem, které za mnoho desítek tisíc korun nabízejí hotové společnosti "na klíč".
"Chtěla jsem si založit firmu ještě během předchozího zaměstnání. Ale zařizovat živnosti a běhat po soudech pro mě bylo při plném úvazku časově nemožné, tak jsem si ji raději koupila. Byla to pro mě i úspora nervů," říká Jarmila Rádlová, majitelka poradenské společnosti Trinity Finance.
Podobných podnikatelů jsou v Česku každým rokem stovky a byznys s takzvanými "ready-made" společnostmi kvete. "Zájem o námi nabízené společnosti neklesá," potvrzuje Tomáš Chrobák z firmy Společnosti Online, která má na trhu s novými společnostmi podíl přes 75 procent. Loni prodala přes pět set firem "na klíč", letos to je již 235.

Archívní firmy jsou dražší
"Založili jsme například každou třetí ze všech akciových společností, která v Praze vznikla v posledních čtyřech letech," dodává Chrobák. Za takovou společnost přitom zájemce musí dát nejméně 120 tisíc korun.
Koupě s. r. o. z letošního roku přijde zájemce na 60 tisíc korun, dva roky stará již na 75 tisíc. Firmy si tak vlastně kupují historii a důvěryhodnost. "Skutečně archívní společnosti se však již téměř vyprodaly," poznamenal Chrobák.
Ještě nedávno byly v Česku pro zakládání společností jedny z nejhorších podmínek z vyspělých zemí. Kritizovala to i Světová banka, podle jejíž loňské studie trvalo založení společnosti v Česku průměrně 40 dní a zájemci museli učinit deset různých úkonů. V USA přitom tato procedura trvá tři dny.
Politici proto loni od července prosadili lhůtu pro zápis do obchodních rejstříků maximálně na patnáct dní. Zakládání firem se však příliš nezjednodušilo.
"Zápis se poměrně zrychlil, ale problémem je shánění dokumentů a příloh. Také lhůty na živnostenských úřadech zůstaly stejné," vysvětluje Jaroslav Smažil z konkurenčního Ekonomického a poradenského servisu.
Situaci zkomplikovaly i nové formuláře, které měly 14 stran a podle soudců obsahovaly řadu matoucích pojmů. Pokud se navíc v žádosti vyskytly chyby, soudce již nemohl vyzvat k opravě nebo doplnění, ale žádost pouze odmítl a podnikatel musel dávat novou.

Změny na obzoru
"Už před rokem jsme upozorňovali na to, že samotné zavedení formulářů a lhůty zápisu do rejstříku proces registrace nezjednoduší ani neurychlí. Což platí dvojnásob, pokud jsou formuláře složité a nepřehledné a rejstříkový soud navíc odmítá zapsat neúplné a formálně chybné návrhy," tvrdí Chrobák.
Větší problém než formulář je však najít si čas a trpělivost oběhat a vyřídit všechny požadované přílohy a dokumentaci, což trvá v průměru několik týdnů.
Ministerstvo spravedlnosti však slibuje další zjednodušení a změny. Od července se lhůta pro zápis zkrátí na pět až deset dní a zjednoduší se formuláře. Do konce roku by pak podnikatelé mohli provést zápis do rejstříku kompletně přes internet, říká mluvčí Petr Dimun.
Ve změnu k lepšímu doufají i zástupci podnikatelů. "Věřím, že zlepšení bude podstatné," říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. On sám pokládá za hlavní problém neschopnost úřadů předat si data, která již od podnikatelů mají.

060608_17.gif