Rakouský spisovatel a esejista Robert Menasse jezdí do České republiky pravidelně. Nyní tento obratný diskutér a provokatér dorazil na pozvání Festivalu spisovatelů. Menasse není jen známým autorem, který se inspiruje Hegelovou filozofií, ale také břitkým kritikem Rakouska, Evropské unie a globalizace.

HN: Předchází vás děsivá pověst. Jste prý notorický pomlouvač Rakouska. 
Nikdy jsem neměl v úmyslu nadávat na Rakousko. Kdo má všech pět pohromadě, ten na svoji vlast nenadává. Jenže v Rakousku jako jinde na světě existuje spousta věcí, které se dají kritizovat. A spisovatel má povinnost se k těmto věcem vyjadřovat.

HN: Opravdu si myslíte, že spisovatel může něco změnit či zlepšit?
Samozřejmě. Okolní svět i sám sebe měníte už ve chvíli, kdy něco pochopíte. Když se například vyrovnáte s tím, kde a jak žijete, kdo jste vy a vaše okolí. Mám za to, že každý autor by měl reflektovat dobu, ve které žije. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.