Spalte vaše kreditní karty!


Silné pokývání hlavou, jasný pohled do kamery a onen proslulý varující ukazováček. Suze Ormanová nic nezkrášluje. "Žádný člověk nepotřebuje pět kreditních karet. Spalte je a odbourejte své dluhy," říká 55letá hvězda při jedné televizní ekonomické TV show.
Taková upřímnost telefonující účastnici show překvapuje. "Ehm... tak to tedy asi budu muset spořit," říká utrápeně do telefonu. Ormanová sepne ruce nad hlavou. "To je pro mnoho Američanů typické. Nejdříve udělají kopec dluhů, ale pak se o svou finanční krizi nechtějí doopravdy postarat," prohlašuje.
I navzdory často nemilosrdné kritice Amerika svého nového mediálního finančního guru miluje. Její knihy, které se všechny týkaly finančních rad, byly několik týdnů bestsellery New York Times, nejúspěšnější titul se prodal ve více než dvou miliónech výtiscích. Její pořad v rozhlase lze slyšet ve všech státech USA a televizní show měla dokonce takový úspěch, že ji nyní chce stanice CNBC vysílat ve večerním programu.
Čím se ale tato temperamentní blondýna s diplomem v oborou sociálních věd od ostatních finančních poradců, které lze v USA najít stejně snadno jako surfaře na Venice Beach, liší? Odkud se najednou vzal ten obrovský zájem klientů, kterým většinou jen hubuje?
Suze Ormanová ví, o čem mluví. Vyrostla v Chicagu a na vlastní kůži zažila, jaké to je, sklouznout ze střední třídy do sociálně slabší vrstvy. Její otec, který se živil jako prodavač kuřat, nakupil obrovské dluhy a musel své děti nutit k práci, aby se rodina alespoň nějak uživila. Přátele finanční divy proto tvrdí, že její touha spořit pramení v dětství. "Suze rozumí každému číšníkovi, zdravotní sestře nebo řidiči náklaďáku. Pevně věří, že jim se svými solidními finančními radami může pomoci," vypráví bývalý spolužák ze studií Clifford Citrand.
Ormanová sama se zařekla, že její život bude lepší. Po studiu začala pracovat jako číšnice v kalifornském Berkeley a posléze si otevřela restauraci vlastní. Ta ale brzy zkrachovala. "Padesát tisíc dolarů bylo za chvíli pryč a já byla na mizině," vypráví. Namísto toho, aby se vzdala, snažila se dluhy splatit. "Pochopila jsem, že pevně v kramflecích může člověk být jen prostřednictvím konzervativního a dlouhodobého plánování," vypráví.
Tento názor zastává dodnes, i když mezitím již vydělává zhruba pět miliónů dolarů ročně. "Cítím se být lidem, kteří stojí krátce před krachem, zodpovědná," říká s vážným hlasem. Zřejmě i proto, že je přesvědčena, že s jistým pořádkem v rodinných financích má každý člověk právo na druhou šanci. "To ale samozřejmě často znamená, že se nejprve musí mnoha věcí vzdát. A to se mým krajanům zdá těžké," vysvětluje. Jejím hlavním mottem je: "Splaťte své dluhy co nejrychleji, jak je to možné."
Průměrný Američan, což Ormanová zmiňuje stále znovu, má dnes na kreditních kartách dluhy ve výši 8000 dolarů. "To je dilema," říká. "Dnes už jsou dluhy téměř pevná součást naší finanční kultury," dodává.
A zda se svých pravidel drží i ona? "Většinou ano," říká s úsměvem. Přestože by si dnes díky honorářům mohla dovolit drahé apartmá v nejlepší newyorské čtvrti, bydlí raději skromně v dvoupokojovém bytě na Manhattanu. Ten, podobně jako svůj dům na Floridě a v Jižní Africe, přitom samozřejmě již splatila.
Peníze tak v jejím soukromém životě hrají spíše podřadnou roli. "Všichni si myslí, že mým bohem je dolar, ale to je špatně," vypráví. "To, co mě doopravdy fascinuje, jsou lidé a jejich finanční problémy," dodává.